سرای دانش

محاسبه سریع با چرتکه

چرتکه ، ابزاری برای رشد و پرورش مغز کودکان است. چهار عمل اصلی جمع، تفریق، ضرب، تقسیم به صورت ذهنی و توسط مغز و بدون استفاده از هرگونه کاغذ، قلم و ماشین حساب با استفاده از چرتکه انجام می شود.

چرتکه چیست؟

چرتکه وسیله ای است که در کشور چین باستان از سالهای دور مورد استفاده قرار می گرفته است. اما بعدها در سال ۱۹۳۰ این چرتکه به کشور ژاپن و کره معرفی گردید که ژاپنی ها با ابداع و اصلاح چرتکه چینی، چرتکه ای با سیستم ۴-۱ ابداع کردند که به نام soroban شناخته شد که از ۴ مهره در پایین محور و ۱ مهره در بالای محور استفاده می شد که در موسسه کودکان هوشمند از این چرتکه استفاده می شود.

با یک مثال شروع میکنیم برای توضیح بیشتر این مطلب: هر ورزشکاری که به صورت حرفه‌ای ورزش میکند، قبل از ورود به کورس مسابقات ، با تمرینات بدنسازی مناسب، شرایط جسمانی خود را طوری آماده میکند تا به بهترین نتیجه ممکن در آن برسد.یعنی پیش نیاز هر موفقیت برای او، قطعاً تمرین و صرف زمان است.
نکته اینجاست که خود فرآیند تمرین، نیازمند ابزارآلات و متدهای تخصصی و مدرن متناسب با هدف ماست.
حالا میتوان کودک را ورزشکار و موفقیت در زندگی را به پیروزی در مسابقات تشبیه کرد.

پس تقویت ذهن و هوش کودک، قبل از ورود به کورس مسابقات یا همان شروع زندگی مستقل، تمرینات آماده سازی اولیه برای هرفردی محسوب میشود.

اعتماد به نفس ، شناخت استعدادها ، تقویت ضریب هوشی ، افزایش بازدهی ذهن و فکر ، تقویت حافظه و ... المانهایی هستند که مستقل از هر تحلیلی از مهمترین عوامل موفقیت فردی به شمار می‌روند.

 

فواید آموزش محاسبه ریاضی با چرتکه :

ارتقاء ضریب هوشی و مهارتهای ذهنی ، افزایش اعتماد به نفس ، افزایش توان یادگیری ، توان استفاده از 2 نیمکره مغز ، بهبود عملکرد حافظه ، ارتقاء سرعت و تمرکز ذهن ، افزایش توانایی حل مسائل