سرای دانش

آموزش سه بازی برای افزایش توجه و تمرکز

بعضی سوالاتی که افراد دنبال پاسخ آن هستند این است که آیا به راستی بازی موجب افزایش تمرکز و تقویت حافظه می شود یا خیر؟؟

1- بازی (( ....... می گوید)) 

این بازی جالب مخصوص کودکان است و می تواند با چند کودک صورت بگیرد، این بازی با گفتن (( .......... می گوید)) شروع می شود مثلا  (( علی می گوید: دماغت را لمس کن، چشم هایت را نشان بده و .... )) و کودک باید آنچه را به او گفته انجام دهد.

این بازی را چند بار با حرکات آسان انجام دهید، این بار اجازه دهید تا کودک خودش رهبر شود و به جای اسم کسی که در بازی گفته شده، اسم خودش را استفاده کند. این بازی را انجام دهید تا به چند حرکت برسید.

هفت بازی برای افزایش توجه و تمرکز  

2- بازی های رایانه ای
بازی های رایانه ای انواع متفاوتی دارد، بر خلاف تصور افراد بازی های رایانه ای نه تنها برای ذهن مضر نیست بلکه باعث افزایش نشاط و یادگیری بیشتر می شود. 
بازی ها به افراد کمک می کند تا اطلاعات را با سرعت بیشتری پردازش کنند و درکشان از محیط اطراف بیشتر شود. 
طی تحقیقاتی نشان داده شده که پزشکانی که هفته ای 3 ساعت بازی رایانه ای انجام می دهند، در هنگام عمل جراحی 37 درصد کمتر خطا می کنند و 27 درصد سریع تر از همکارانشان عمل جراحی انجام می دهند. 

اخطار! 

انجام بیش از حد بازی های رایانه ای و نشستن در یک جا توصیه نمی شود مدت زمان انجام بازی های رایانه ای باید حدودا بین 15 تا 30 دقیقه باشد 

مشکل عمده ما استفاده نادرست از بازی های رایانه ای توسط کودکان و بزرگسان می باشد که موجب قطع ارتباط با دنیای بیرون می شود.  

3- بازی تمرکزی تطبیق رنگ ها 

یک بازی دیگر برای افزایش تمرکز و دقت برای سنین بزرگتر این است که خانه های رنگی از جنس نمد با رنگ های مختلف پیدا کنید. همچنین درهای بطری با رنگ های مختلف و مطابق با رنگ نمد ها پیدا کنید، سپس پارچه های نمدی رنگارنگ به صورت قاطی و کنار هم بچینید، چند تا در بطری با رنگ های مورد نظرتون را کنار هم بچینید و سریع بردارید. 

سپس از دانش آموز بخواهید به ترتیب رنگ  بطری های که گذاشته بودید روی رنگ پارچه های نمدی بایستد. 

از الگوهای دوتایی شروع کنید، مثلا دو در بطری قرمز و سبز را روبروی کودک قرار دهید و از او می خواهیم آن را به خاطر بسپارد. سپس آن ها را برداشته و از کودک می خواهیم رنگ ها را به یاد آورده و روی خانمه هایی با همان ترکیب رنگ بپرد، سپس یک یکی به درها اضافه کرده و بازی به همبن ترتیب ادامه پیدا می کند. 

از دو سالگی با الگوی کم مثلا دوتایی می توان شروع کرد و در سه سالگی انتظار می رود حتی از الگوی پنج تایی ازهم استفاده کرد. این بازی باعث تقویت حافظه کودک می شود و هم به عنوان یکی از بازی ها یی برای افزایش تمرکز کودکان پیشنهاد می شود. 

منبع: sara_ahmadi.com  ، koodakefarda.ir ، bazidone.com