سرای دانش

چطور کودکانمان را کتابخوان تربیت کنیم

چند نکته درباره چگونه مطالعه و کتابخوانی فرزندان

امروز بیشتر وقت بچه‌ها با گوشی و بازی‌های کامپیوتری می‌گذرد یا در حال دیدن تلویزیون هستند. کمتر می‌شود بچه‌هایی را دید که کتاب می‌خوانند یا پول تو جیبی‌شان را علاوه بر خرید اسباب‌بازی و خوراکی به کتاب هم اختصاص دهند. همین باعث شده ایجاد عادت کتابخوانی در کودک تبدیل به دغدغه بسیاری از پدر و مادرها شود. دوست دارند روش‌هایی را در تربیت فرزندشان به کار بگیرند که به کتاب علاقمند شود و انس بگیرد و دوست دارند این علاقه به کتاب خواندن مقطعی نباشد و تبدیل به عادتی شود که تا بزرگسالی با آنان همراه باشد.

از بدو تولد تا سن یک سالگی: با کودکتان حرف بزنید

 

با فرزندتان بیشتر حرف بزنید. در حالی که صحبت می ‌کنید و به او لبخند بزنید‌، به صداها و لبخندهایش پاسخ دهید. طوری عمل کنید که بتواند صورت شما را ببیند.

با او بازی کنید و در حین بازی هنگام گفتن کلمات آنها را نشان دهید و تکرار کنید، از او بپرسید: «دماغت کو؟» بعد بینی ‌اش را لمس کنید و بگویید: «این دماغته!» این کار را چندین بار انجام دهید. بعد به او گوش، زانو و دیگر اعضای بدنش را نشان دهید. به محض آنکه شما یا او خسته شدید این بازی را متوقف کنید. این کار را با اشیای دیگر نیز انجام دهید. با کمک شنیدن و تلفظ کردن کلمه، کودک شروع به یادگیری اسم چیزی می ‌کند که شما تلفظ می کنید و به او نشان می دهید.

از شش هفتگی تا یک سالگی: برای کودک کتاب بخوانید

از کتاب ‌های مخصوص کودک در بازار موجود است استفاده نمایید ترجیحا  مقوایی یا پارچه ‌ای با تصاویر بزرگ باشد که اشیای محیط پیرامون فرزندتان را نشان دهند استفاده کنید.

حتما حتما برای کودکانتان زمان بگذارید و تا با کتاب آشنا شود و کودک شما باید از آن لذت ببرد تکرار این عمل در زمان های مختلف روز بسیار موثر است ولی بهترین زمان همان قبل از خواب است ولی می توانید در اتوبوس پشت میز غذا خوری در پارک و مکان های مختلف کمال استفاده را ببرید.

چطور کودکانمان را کتابخوان تربیت کنیم

نکاتی مهم در مورد کتاب کودک

نکته اول: کتاب کودکان باید پر از تصاویر رنگارنگ و براق باشد و نوشته های خیلی کمی داشته باشد.زیرا تصویر بهتر از هزاران کلمه منظور را می رساند و همین تصاویر هستند که خلاقیت را در کودکان رشد می دهند.

نکته دوم: خلاقیت با در کتاب موج بزند و برای کودک در هر سنی هیجان ایجاد کند و روی دادن اتفاقات سریع باشد و شخصیت های داستان گنگ و مجهول نباشند و موضوع داستان هم سو با مسائلی باشند که کودک در آن سن با آنها مواجه است باشد.

نکته سوم: وجود لطیفه و صحبت های خنده دار در بین صحبت های شخصیت های داستان امری مهم است که میل به ادامه دادن داستان را زیاد می کند.

 نکته چهارم: ویرایش و نوشتار کتاب باید کاملا ساده باشد که کودکان به راحتی بتوانند با کلمات آشنایی پیدا کنند و قلم و نوشته به چشم کودکان بزرگ آشنا باشد و ترجیحا هر نوشته زیر عکس مربوط به داستان خودش درج شود تا در فهم داستان هم کمک کند.

نکته پنجم: داستان کتاب با توجه به رده سنی کودک باید کاملا کوتاه باشد و از وسیع کردن داستان به شدت پرهیز شود زیرا افزایش شخصیت های داستان برای کودک شما خستگی و بی میلی به ادامه داستان را می آورد.

 نکته ششم: هر چند که بیشتر کتاب های مربوط به کودکان عزیز دارای قسمت پایانی شیرین و خوشی است ولی توجه والدین به این امر بسیار مهم است.

نکته هفتم: همان طور که می دانید تعداد صفحات کتاب اهمیت خاصی برخوردار است کتاب هایی که دارای نوشته و عکس هستند (مربوط به سن بالای ۵سال) باید ما بین ۲۵ تا ۳۵ صفحه باشند و کتاب های مصور (کودکان زیر ۵سال)نباید از ۱۵ صفحه تجاوز نمایند.

 نکته هشتم: داستان کتاب امری مهم است که باید داری محتوای آموزشی باشد که به کودک ما نکات اخلاقیتربیتی فرهنگی و حتی ارزش های مذهبی را ارائه دهد.

نکته نهم: شخصیت اول کتابی بسیار مهم است و تصمیمات او در سرتاسر داستان که برای موفقیت و پیروزی است برای کودک الگو می سازد.

نکته دهم: پدران و مادران عزیز سعی نکیند فقط به رو خوانی از کتاب بسنده کنید با کتاب برای کودک خود بازی کنید در نقاط مختلف داستان با تغییر صدا و چهره خود باعث ایجاد لذت بیشتر در فرزندتان شوید.

سخن آخر: قبول داریم که پدران و مادران امروزی به شدت مشغله دارند ولی فراموش نکنید هیچ امری مهمتر از آینده و تربیت کودکتان نیست، فقط کافیست زمانی که فزرندتان را در آغوش گرفته اید و برای او صفحات کتاب را ورق می زند و با خوشحالی و تعجب تصاویر کتاب را می نگرد تصور نمایید و همین امر باعث می شود هیچ زمان از این لذت غافل نشوید.

چطور کودکانمان را کتابخوان تربیت کنیم