سرای دانش

راه های درمان کودکان خجالتی

در تعریف خجالتی و کم رو بودن کودکان باید گفت وقتی کودکان احساس خجالت و کم رویی می کنند در حقیقت نوعی احساس ناراحتی از بودن خود در محیط جمع نشان می دهند.

عارضه ی خجالت، مواقعی پیش می آید که کودک در موقعیت های نا آشنا قرار گیرد یا هنگام تعامل و گفت و گو دچار اضطراب و ناراحتی های عصبی شود یا زمانی که کودک به طریقی مورد توجه دیکران قرار گرفته است در آن حالت بی نهایت ناراحت و خشمگین می شود. 

معمولا کودکانی که خجالتی هستند بیشتر شاهد بازی بچه های دیگر بوده و کمتر در بازی شرکت می کنند. 

قبل از هرچیز والدین باید مراقب رفتار خود باشند و به جای دامن زدن به خجالتی و کم رو بودن کودک، علل کم رویی او را شناسایی کرده و در پی برطرف کردن آن باشند. 

برای شناسایی علل خجالتی بودن کودکتان خوب است که اول به رفتارهای خود با بقیه و یا با کودک دقت کنید، شاید که علت اصلی خود شما باشید و بر اساس الگو پذیری کودک از والدین، بازتاب رفتار کودکان را در کودک تبلور می کنید بدون آن که بخواهید. 

راه های درمان کودکان خجالتی

علل خجالتی بودن کودکان 

یکی از علت های مهم در خجالتی بودن کودکان " شخصیتی" است و برمی گردد به رویدادهای دوران نوزادی، برای مثال نوزادانی که احساسی و تحریک پذیرند دائم جیغ می زنند و خیلی گریه می کنند احتمالش است که در آینده در برقراری زمینه های ارتباط درست، در ردیف کودکان ترسو، خجالتی و کمرو قرار گیرند. 

همچنین می توان، رفتارهای آموخته شده از بزرگترها در معرض سرزنش های مرتب کودک از سوی والدین در روابط خانوادگی، کمبود اعتماد به نفس در کودک، حمایت بی اندازه از کودک یا تنبیه کردن کودک را از علل دیگر تاثیر گذار دانست.

راه های درمان کودکان خجالتی

درمان کم رویی کودکان: 

برای درمان کودکان خجالتی مثل درمان خجالتی بودن کودک 2 ساله یا خجالتی بودن کودک 3 ساله و یا بیشتر باید به کودک فرصت اظهار نظر بدهید. هر قدر هم که کودک کم سن و سال باشد تلاش کنید فرصت اظهار در تصمیمات خانواده را برایش فراهم کنید. با فراهم کردن این امکان برای کودک در واقع به او جرات می دهید که بتواند در جمع هایی مانند کلاس مدرسه و یا جمع همسالانش به راحتی حرف بزند بدون آنکه استرس و اضطراب داشته باشد و احساس شرم کند. 

در برخی کودکان خجالتی ممکن است مساله بهانه گیری مدرسه نرفتن را مشاهده کنید که دقیقا به دلیل استرس های کودک برای قرار گرفتن در جمع است شما با فراهم کردن این زمینه برای اظهار نظر کردن او ترس کودک از رفتن به مدرسه را در او از بین می برید. 

مهارت های برقراری ارتباط در کودکان دیگر و به عبارتی دوست یابی در کودکان را به آن ها آموزش دهید در قالب بازی کردن با کودک یا گفت و گو و حتی گفتن داستان

راه های درمان کودکان خجالتی

مهم ترین علت های گوش نکردن بچه ها به حرف والدین: 

1- شما الگوی خوبی نبوده اید.

2- جملات شما با کلاماتی مثل اگر- تو- چرا شروع می شود. 

3- بدون اینکه توجه آن ها را جلب کنید شروع به صحبت کردن می کنید. 

4- زیاد صحبت می کنید.

5- به فریاد زدن و جیغ زدن متوسل می شوید. 

6- به جای حرف زدن از او سوال میکنید. ‍

منبع: www.heiroo.com - www.niniban.ir