سرای دانش

مدیریت خشم نوجوانان

در نوشتار زیر عوامل خشم و چگونگی مدیریت خشم توسط والدین را می خوانید...

خشم یکی از هیجانات انسان است که در تمام طول عمر ممکن است با آن سروکار داشته باشیم و در لحظه‌هایی از زندگی آن را احساس کنیم اما در یک دوره از زندگی انسان، خشم بیشتر از هر دوره دیگری بروز می‌کند و آن دوره نوجوانی است که بسیاری از روانشناسان از آن به نام دوره بحرانی زندگی نام می‌برند و به باور آن‌ها دوره نوجوانی دوره سرکشی و طغیان است. پرخاشگری نوجوان یکی از بیشترین علت مراجعه والدین به مراکز مشاوره است و اکثر خانواده‌ها با ناراحتی عنوان می‌کنند که فرزند آرامشان که تا چندی قبل بسیارمودب و مطیع گفته‌های آنان بوده اکنون نمی‌توانند با او حداقل گفتگو را داشته باشند چون او به‌سرعت عصبانی می‌شود و پرخاشگری می‌کند .

اکثر ما بر این باوریم که اگر شخصی در خانه مشکل شکست و یا از دست دادن عزیزی شده است و غمگین است این شخص کاملاً رفتار طبیعی دارد که در این شرایط اندوهگین و غصه‌دار باشد ولی اگر زمانی همین شخص در خانه دچار مشکلی شود که به دنبال آن خشمگین شود و پرخاشگری کند همه او را سرزنش کرده و بر این باورند که خشم نباید ابراز شود، اما حقیقت این است که خشم نیز مانند غم ،شادی و یا ترس احساسی است که در ما وجود دارد و اتفاقاً وجود آن برای ما بسیار ضروری است خشم یکی از احساس‌هایی است که در هنگام دفاع از خود بسیار لازم است اما ازآنجایی‌که خشم انرژی زیادی با خود دارد بروز آن ممکن است همواره به شکل متناسب و بی‌خطری نباشد و اگر تخلیه خشم به شکل صحیح مدیریت نشود ممکن است عوارض و آسیب‌هایی را متوجه خود شخص و دیگران کند بنابراین بهترین کار این است که ما در ابتدا خشم را بشناسیم و بدانیم علائم آن چیست ؟

مدیریت خشم نوجوانان

علائم خشم :

بسته به‌شدت خشم علائم ونشانِ های آن ممکن است از شخصی به شخص دیگر متفاوت تجربه شودولی غالباً خشم همراه با تنفس سریع ،بالا رفتن ضربان قلب ،گشادشدن مردمک چشم ،تغییر رنگ چهره،بالا رفتن دمای بدن ، تعریق در دست‌ها و سر ،جمع شدن انرژی در دستها که معمولا دستها مشت می شوند ، و بالا رفتن تن صدا می باشد .

مدیریت خشم نوجوانان

علت پرخاشگری نوجوان چیست ؟

خشم یکی از هیجانات انسان است که در تمام طول عمر ممکن است با سروکار داشته باشیم و در لحظه‌هایی از زندگی آن را احساس کنیم اما در یک دوره از زندگی انسان خشم بیشتر از هر دوره دیگری بروز می‌کند و آن دوره نوجوانی است که بسیاری از روانشناسان از آن به نام دوره بحرانی زندگی نام می‌برند و به باور آن‌ها دوره نوجوانی دوره سرکشی و طغیان است .

عوامل مؤثر بر خشم نوجوان :

علاوه بر هورمون‌های جنسی در دوره نوجوانی از دیگر عوامل تاثیر گذار و تشدید کننده خشم نوجوان می توان به شیوه برخورد والدین با نوجوان را بیان کرد .

مدیریت خشم نوجوانان

اگر والدین تا قبل از اینکه کودک به مرحله نوجوانی وارد شود از شیوه امر و نهی کردن و باید و نباید برای تربیت کودک خود استفاده کرده باشند زمانی که کودک پا به مرحله نوجوانی می‌گذارد و کم‌کم به‌ سوی مستقل شدن قدم برمی‌دارد با این امر و نهی کردن به چالش کشیده می‌شود نوجوان بر این باور است که خود به همه‌ی امور واقف است و دیگر نیازی نیست به او بگویند چه‌کار کند اما والدین همچنان انتظار دارند که نوجوان همچون سابق گوش به حرف آنان باشد … و این باعث بروز اولین اختلافات بین والدین و نوجوان و اولین پرخاشگری‌ها می‌شود .

مهم‌ترین عواملی که سبب پرخاشگری نوجوان می‌شوند :

تجاوز به حقوق نوجوان و نادیده گرفتن مالکیت او ،آزارهای کلامی و الفاظ توهین‌آمیز به نوجوان ،تنبیه و حمله فیزیکی به نوجوان ، بازداشتن نوجوان از انجام علایقش ،تحت‌فشار گذاشتن نوجوان و اصرار به انجام کاری که تمایل ندارد .

آنچه به والدین توصیه می‌شود که در زمان خشم نوجوان از آن دوری کنند :

در مقابل فریادهای نوجوان شما نباید داد و بیداد کنید در صورت شروع دعوای کلامی با نوجوان ممکن است خط قرمز ها شکسته می شوند و  از الفاظ توهین آمیز یا خشنی استفاده شود که رابطه شما و فرزندتان را در آینده دچار مشکلات بیشتر کند پس تا آنجا که می‌توانید از مشاجره کردن با نوجوان  بپرهیزید و در هنگام خشم او سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید .

قهر کردن با نوجوان نیز یکی از مواردی است که تأثیر مثبتی بر روابط شما با فرزندتان ندارد و در نوجوان احساس طردشدگی به وجود می‌آورد .

واکنش صحیح در هنگام پرخاشگری  نوجوان :

به نوجوان فرصت دهید در مورد خشمش با شما صحبت کند و تخلیه شود در هنگام خشم از نوجوان بازخواست نکنید اجازه دهید بعد از آرام شدن با او صحبت کنید ، مواظب انتقادهای خود از نوجوان باشید نوجوان نیاز به تائید شما دارد

با نوجوانتان بیشتر همدلی کنید و احساسات او را درک کنید نوجوان روحیه حساسی دارد که نیاز به همدلی بیشتر شما دارد .

مدیریت خشم نوجوانان

مراحل مدیریت خشم را به فرزندتان آموزش دهید:

۱-نوجوان کلیدهای خشمش را بشناسد، کلیدها همان حرفها و رفتارهایی است که اورا خشمگین می کنند نوجوان باید آنها را شناخته ووقتی در موقعیت مواجهه با آنها قرار گرفت آماده آرام ماندن  باشد.

۲-نوجوان علائم خشمش را بشناسد و با شروع اولین علائم بتواند آن را مدیریت کند

۳-نوجوان مراحل آرام سازی یا ریلکسیشن را از قبل آموخته و تمرین کند تا در هنگام بروز خشم بتواند از آن استفاده کند

۴-مهارت حل مسئله را به نوجوان آموزش دهید تا نوجوان در مواقع بروز مشکلات به‌جای ابراز خشم  بتواند بهترین تصمیم را بگیرد  و عمل کند .

۵-بیان احساسات منفی و یا نوشتن آن‌ها به نوجوان در آرام شدن در هنگام خشم کمک می‌کند

و به عنوان حرف آخر توصیه به شما والدین عزیز این است که به استقلال نوجوانتان احترام بگذارید و به او کمک کنید تا بتواند در آینده فرد مستقلی شود احترام به نوجوان و رسمیت شناختن او به‌عنوان یک فرد مستقل کمک زیادی به ارتباط بهتر بین شما و نوجوانتان می‌کند شاد و موفق باشید .