سرای دانش

چگونه یک نوجوان موفقی باشیم

موفقیت یعنی پیروزی. یعنی رسیدن به اهداف. مطمئنا هر انسانی توی زندگیش، خواهان موفقیت هست و این کلمه برای هرکس با توجه به موقعیت زمانی ،مکانی و فکری یک معنای خاص دارد.

موفقیت یعنی پیروزی. یعنی رسیدن به اهداف. مطمئنا هر انسانی توی زندگیش، خواهان موفقیت هست و این کلمه برای هرکس با توجه به موقعیت زمانی ،مکانی و فکری یک معنای خاص دارد.

راه های رسیدن به موفقیت

-1در مدرسه بهترین باشید:

اهمیتی ندارد مدرسه رفتن تا چه حد می‌تواند برای بعضی‌ها خسته‌کننده باشد. مهم این است که تحصیلات به شما کمک می‌کند به یک عضو فعال و باسواد در جامعه تبدیل شوید. تلاش کنید برترین دانش‌‌آموز مدرسه‌ی خودتان باشید و بهترین‌هایتان را ارائه بدهید. در کلاس درس متمرکز باشید و به معلم‌هایتان خوب توجه کنید. تکالیف‌تان را با احساس مسئولیت کامل انجام بدهید. مطالعه کنید و بالاترین نمرات را کسب کنید. انجام تمام این کارها باعث می‌شود شما در بهترین دانشگاه و بهترین رشته پذیرفته شوید و این سکوی پرتاب شما برای داشتن یک آینده‌ی خوب و موفقیت در جامعه است. مدرسه از شما یک فرد کامل برای ورود به اجتماع می‌سازد و باعث می‌شود در مسیر درست قرار بگیرید. 

-2 کمک‌های داوطلبانه انجام بدهید:
کمک‌های داوطلبانه، هم می‌تواند وضعیت جامعه را بهبود بخشد و هم از شما فرد شادتری بسازد. مطالعات نشان داده است افرادی که برای کارهای عام‌المنفعه یا کمک‌های اجتماعی داوطلب می‌شوند، نسبت به سایرین کمتر دچار افسردگی خواهند شد. سعی کنید زمینه‌ی کمک‌های داوطلبانه‌ی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. 

چگونه یک نوجوان موفقی باشیم

-3 اهداف‌تان را مشخص و برای رسیدن به ‌آنها تلاش کنید:
در مورد مشاغل مورد علاقه‌تان به‌طور جدی فکر کنید و بهترین شغل را با توجه به نقاط قوت و توانایی‌های‌ خودتان انتخاب کنید. اگر در سنین نوجوانی و هنگام تحصیل در مدرسه، به اهداف شغلی و رشته‌ی تحصیلی که می‌خواهید در آن ادامه تحصیل بدهید کاملا فکر کرده باشید و انتخاب درستی انجام بدهید، در واقع برای همه‌ی عمرتان از زندگی شغلی‌تان احساس رضایت خواهید کرد. از طرفی به‌وسیله‌ی آن می‌توانید رفاه کافی برای خودتان فراهم کنید. بجز اهداف شغلی، می‌توانید روی سایر اهداف‌تان هم متمرکز باشید. به گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی فکر کنید. برای کسب نمرات عالی در مدرسه تلاش کنید. به پیوستن به یک تیم ورزشی و بسیاری اهداف مثبت دیگر فکر کنید. خودتان را با اهداف‌تان به چالش بکشید.

چگونه یک نوجوان موفقی باشیم

-4 با پدر و مادر و معلمان‌تان مهربان باشید:
به خاطر داشته باشید خانواده و مربیان شما در زندگی شما حضور دارند تا به شما کمک کنند که بهترین و کامل‌ترین فرد باشید. به آنها احترام بگذارید و برای افکارشان ارزش قائل شوید، حتی اگر گاهی اوقات باعث رنجش شما می‌شوند. مطمئن باشید آنها هر اقدامی که انجام می‌دهند برای مراقبت از شماست و سعی‌شان این است که کمک کنند فرد موفقی در زندگی‌تان باشید. این درست است که شما نمی‌توانید معلم‌ها یا خانواده‌تان را خودتان انتخاب کنید، اما می‌توانید خودتان را با آنها هماهنگ کنید. یاد بگیرید چگونه با افراد برخورد کنید و با آنها کنار بیایید، چون زمانی‌ که به جوانی برسید هم نمی‌توانید رئیس‌ یا همکاران‌تان را خودتان انتخاب کنید. 

-5دوستان خوبی برای خودتان انتخاب‌ کنید و همیشه به هم کمک کنید:

دوست کسی است که می‌تواند پشت شما بایستد، از شما حمایت کند و در مواقع مشکلات شما را آرام کند. با افرادی همنشین شوید که شما را خوشحال می‌کنند،. گروهی از افراد حمایتگر، مثبت و یاری‌رسان را به عنوان دوستان‌تان انتخاب کنید. اینها کسانی هستند که باعث پیشرفت و موفقیت شما در زندگی‌تان می‌شوند. تعدادی دوست واقعا خوب پیدا کنید که بعد از دوران دبیرستان هم بتوانید دوستی‌تان را با آنها ادامه بدهید. 

6- فعال باشید:

عضو یک تیم ورزشی مناسب (در مدرسه یا خارج از آن) شوید. هر روز چند دقیقه بیرون بروید و بدوید. به یک گروه دسته‌جمعی تمرینات یوگا بپیوندید. شنا کنید. هنگام پخش آگهی‌های تبلیغاتی بین برنامه‌های تلویزیونی دراز-نشست بزنید. هر جور که می‌توانید ورزش کنید و فعال باشید. این باعث می‌شود چه به لحاظ ذهنی و چه به لحاظ بدنی احساس بهتری داشته باشید. مطالعات نشان می‌دهند افرادی که در سال‌های کودکی و نوجوانی خود بیشتر فعالیت داشته‌اند، در بزرگسالی نیز افراد فعال و سرزنده‌تری هستند. پس همین الان فعالیت و ورزش را شروع کنید. 

-7 یک مسیر فکری مشخص یا یک گرایش اجتماعی داشته باشید:
سعی کنید درباره‌‌ی یک گرایش یا مقوله‌ی اجتماعی یا یک موضوع خاص مطالعه کنید و به باور درباره‌ی آن برسید و فکرتان جهت پیدا کند. این جهت‌گیری می‌تواند یک مسئله‌ی اجتماعی، یا حتی اعتقادی-مذهبی باشد. 

به پرورش و شکل دادن ذهن‌تان در مسیر چیزی که به آن اعتقاد دارید یا نسبت به‌ آن گرایش پیدا کرده‌اید. ایده‌هایتان در زمینه‌ی مورد نظر را پرورش بدهید و روی‌ آنها ایستادگی کنید. سعی کنید همیشه درباره‌ی باورها و اعتقادات‌ خودتان محکم و پابرجا باشید. 

چگونه یک نوجوان موفقی باشیم

-8 از زندگی‌تان تمام و کمال استفاده کنید:
شما همیشه جوان نمی‌مانید و پیش از اینکه از تک تک لحظات نوجوانی‌تان لذت ببرید به سن بزرگسالی خواهید رسید. آن موقع است که با خود می‌گویید: «ای کاش قدر نوجوانی‌ام را بیشتر و بهتر می‌دانستم جسور باشید. دنیای بیرون را تجربه کنید و زندگی را واقعا، زندگی کنید. عمر کوتاه است از آن لذت ببرید. شما می‌توانید.

www.chetor.comمنبع سایت