سرای دانش

چهارشنبه سوری

لزوم فرهنگ سازی اجرای درست جشن چهارشنبه سوری و ایمنی کودکان

جمله «زردی من از تو، سرخی تو از من» در آیین چهارشنبه سوری، نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی در ایران باستان بوده و واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد؛

به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و به جای آن سرخی و گرمی و نیرو به آن‌ها بدهد.


بر این اساس، از گذشته های دور تا کنون در همه شهرها و روستاهای کشور در شب آخرین چهارشنبه سال یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه، اکثر مردم بیرون از خانه، جلو در و یا در فضایی مناسب، آتشی را روشن کرده و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن عبارت 'زردی من از تو، سرخی تو از من'، بیماری، ناراحتی و نگرانی سال کهنه را به آتش می سپارند تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز نمایند.

 

 

امروزه و در این سال های اخیر آسیب های ناشی از حوادث زمینه ساز نابودی خلاقیت به خصوص در کودکان می باشند و از طرفی با تکیه بر ذهن خلاق میتوان در برابر ناهنجاری ها ایستاد و مسیر جامعه را در جهت آرامش و فرهنگ سازی ایمنی پیمود.
راهکار امروز برای فرهنگ سازی ایمنی در چهارشنبه سوری یافتن جایگزینی برای بازی، شادی و تخلیه هیجان مردم جامعه است.

 

 

آگاه سازی و آموزش نوجوانان و جوانان ضرورت دارد

و در روند این آگاه سازی بايد به شخصيت آنها احترام گذاشت و ازجريحه دار کردن غرورشان پرهیز کرد. راه ایمنی از آموزش میگذرد و پیش شرط آموزش،آگاهی است. آگاهی از خطرهای چهارشنبه سوری و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش خواهد داد.