سرای دانش

روش های موثر مطالعه در روزهای امتحان

چگونه برای موفقیت در امتحانات مطالعه کنیم؟

واژه امتحان کمی دلهره آور است و در هر سن و سالی که باشیم وقتی در موقعیت امتحان و آزمون قرار می گیریم به طور طبیعی اضطرابی هرچند اندک در ما به وجود می آید. در این مقاله سعی می کنیم نکات مهم و کاربردی برای مطالعه و یادگیری بهتر به خصوص در روزهای امتحان را با یکدیگر مرور کنیم:

1- یافتن جای مناسب برای مطالعه:

مکانی برای مطالعه مناسب است که از نظم و سکوت مطلوبی برخوردار باشد و باعث حواس پرتی و به هم خوردن تمرکز در هنگام مطالعه نشود. برای بسیاری از ما به طور معمول این مکان اتاق شخصی و یا کتابخانه است.

روش های موثر مطالعه در روزهای امتحان

2- خاموش کردن تلفن همراه:

مدت زیادی است که تلفن همراه جزء جدایی ناپذیری از زندگی بسیاری از افراد شده است. اما در هنگام مطالعه ذهن نیاز به تمرکز و آمادگی برای دریافت اطلاعات و تحلیل آن ها دارد. در هنگام مطالعه کارکردن با تلفن همراه نه تنها این تمرکز را از بین می برد بلکه وقت زیادی از ما تلف می کند.

3- آماده کردن وسایل مورد نیاز برای مطالعه:

کتاب، جزوه، کتاب های کمک درسی،نمونه سوالات قبلی، فلش کارت (در صورت نیاز)، کاغذ، خودکار و ماژیک های رنگی لوازمی هستند که برای مطالعه به آن ها نیاز دارید. اما بهتر است به این نکته توجه شود که نظم و ترتیب استفاده از کتاب و جزوه ها اهمیت فراوانی دارد. زیاد دور و بر خودتان را شلوغ نکنید.

روش های موثر مطالعه در روزهای امتحان

 

4- جدی بودن و کسب آمادگی ذهنی:

ذهن خود را از هر فکر و احساسی پاک کنید با کمال جدیت و تمرکز به مطالعه صفحه به صفحه کتاب بپردازید. محیط کلاس درس را شبیه سازی کنید گاهی با صدای بلند مطالب را بخوانید و گاهی از خود سوال بپرسید.

6- تغذیه مناسب و انرژی کافی

خوردن مواد غذایی سبک و مغذی مثل میوه ها و سبزیجات و پروتئین های کم چرب و انواع آجیل ها و مغزها سبب گیرایی بهتر مغز و توان یادگیری بیشتر می شوند. جالب است بدانید نشاسته ها و مواد قندی و شیرینی جات باعث کسب انرژی برای مدتی کوتاه و خستگی و خواب آلودگی در دراز مدت می شوند.

روش های موثر مطالعه در روزهای امتحان

5- خلاصه برداری از نکات کلیدی:

به مرور نکات مهم و کلیدی بپردازید و لیستی خلاصه از آن ها تهیه کنید. اگر نوشتن کمی برایتان دشواراست از ماژیک هایلایت برای نشان کردن کلید واژه هایی نظیر تاریخ ها و اسامی مهم استفاده کنید.

6- به خودتان استراحت بدهید:

برای مطالعه موثر و تجدید قوا بهتر است پس از 50 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه به خودتان استراحت بدهید. در زمان استراحت می توانید چند نفس عمیق بکشید و چشمان خود را ببندید. نوشیدن یک لیوان آب خنک نیز می تواند سرحالتان کند.

کلام آخر:

این روزها دانش آموزان مدرسه سرای دانش برای امتحانات میان ترم دوم آماده می شوند. امیدواریم که این مقاله به کیفیت مطالعه دانش آموزان کمکی هرچند اندک کرده باشد تا بیش از پیش شاهد موفقیت های آنان در این مرز و بوم باشیم.

 

media-object

فائزه عبدی

مطلب مفید و مناسبی بود

media-object

نرجس مقتدائی

مقاله ای مختصر و مفید... با تشکر

media-object

حسن ستاری

بسیار مفید و قابل استفاده بود.ممنون

media-object

سیدحسین امیرحسینی

نوع و روش مطالعه تاثیر بسیار زیادی در نتیجه مطالعه دارد . مقاله ی خوبی بود . امیدوارم دانش آموزان عزیز از این مطالب استفاده کنند . موفق باشید .