سرای دانش

روش ها و فواید خلاصه نویسی

هدف نهایی خواندن یک درس درک آن است. برای اینکه دانش آموزان این مفهوم را درک کنند، باید بدانند که چطور نوشته را خلاصه کنند. دانش آموزان باید یاد بگیرند که اطلاعات بی اهمیت را حذف کنند و بر آنچه که واقعاً سعی دارند یاد بگیرند، تمرکز کنند.

هدف نهایی خواندن یک درس درک آن است. برای اینکه دانش آموزان این مفهوم را درک کنند، باید بدانند که چطور نوشته را خلاصه کنند. دانش آموزان باید یاد بگیرند که اطلاعات بی اهمیت را حذف کنند و بر آنچه که واقعاً سعی دارند یاد بگیرند، تمرکز کنند. پس از آن آنها باید بتوانند درک کاملی از آنچه را که خواندند را نشان دهند و در واقع نت برداری یا یادداشت برداری صحیح باید جزء توانایی های هر دانش آموز باشد.
 
فواید خلاصه نویسی چیست؟
خلاصه نویسی متن با استفاده از فعالیت های نوشتاری بر اساس دانش قبلی، کمک می کند تا نوشتن را بهبود بخشد و مهارت های واژگان را تقویت می کند. خلاصه نویسی کمک می کند تا دانش آموزان یاد بگیرند که ایده های اساسی را شناسایی کنند و اطلاعات مهمی را که از آنها پشتیبانی می کنند، تقویت کنند.این کار دانش آموزان را قادر می سازد بر روی کلمات و عبارات کلیدی مطلب تمرکز کنند. این کار به دانش آموزان می آموزد که چگونه مطلب زیادی را به نکات اصلی برای فهم دقیق تر تبدیل کنند.
 
راه های خلاصه نویسی چیست؟
خلاصه کردن یک وظیفه بسیار شناخته شده برای دانش آموزان در تمام سطوح است. آنها باید درمورد آنچه که خواندند، تصمیم بگیرند چه اطلاعاتی را نگه دارند و چه چیزی را دور بریزند. برای یادگیری دانش آموزان، دستورالعمل و تمرین های زیادی لازم است که بتوانند خلاصه های خوبی بنویسند، در واقع خلاصه نویسی به عنوان یکی از راهکارهای آموزشی است.
یک خلاصه نویسی خوب، باید تمام ایده های اصلی موجود در مقاله را بدون تکرار عبارات دقیق، شامل شود. خلاصه باید به طور دقیق افکار و اظهاراتی که در متن اصلی نشان داده شده است را نشان دهد.
روش ها و فواید خلاصه نویسی
در هنگام خلاصه نویسی سعی کنید این سوالات را از خودتان بپرسید که:
1- ایده های اصلی متن چیست؟
2- جزئیات مهم لازم برای حمایت از ایده ها چیست؟
3- چه اطلاعات بی اهمیت یا غیر ضروری است؟

خلاصه نویسی صحیح باید تمام اطلاعات مهم و ضروری مورد نیاز شما را در بر داشته باشد اهداف خلاصۀ خود را بدانید، اگر می خواهید خلاصۀ خود را برای مرور قبل از امتحان استفاده کنید سعی کنید از بیان جزئیات که باعث هدر رفتن وقت شما می شود پرهیز کنید. ولی اگر خلاصۀ خود را برای مرور قبل از کلاس درس می خواهید استفاده کنید، سعی کنید جزئیات بیشتری را به آن اضافه کنید تا بتوانید از یادداشت هایتان بیشترین استفاده را ببرید. قبل از شروع به نوشتن، حتماً متن را با دقت در جزئیات آن بخوانید، نکات اصلی و مهم را برجسته کنید تا در هنگام خلاصه نویسی گمراه نشوید و زمانتان هدر نرود.
اطلاعاتی را که ممکن است جالب باشند، اما مهم نیستند و جزئیات اضافی یا توضیحات را خط بزنید سعی کنید اطلاعات را تکرار نکنید، حتی اگر در متن تکرار می شوند برای هر چه کوتاه نوشتن باید از واژگان کلیدی استفاده کنید. ایده ها و مطالبی که باهم هماهنگ هستند را برای درک بیشتر در خلاصه ی خود ترکیب کنید. به جای اینکه یک لیست طولانی بنویسید سعی کنید از یک کلمه کلی استفاده کنید (به عنوان مثال: سبزیجات به جای هویج، لوبیا و ذرت)
مطالب اصلی را به ترتیب یادداشت کنید. اگر ترتیب را رعایت نکنید، خلاصه نویسی شما دارای مطالبی پراکنده است که باعث گمراهی شما می شود و فهم عمیق مطلب را غیر ممکن می کند در فرآیند خلاصه نویسی، سعی کنید تمام استدلالات و ایده های اصلی که به فهم بیشتر مطلب کمک می کند و فکر می کنید که اگر مرود نشوند یادگیری شما را کاهش می دهند یادداشت کنید.
در پایان خلاصه نویسی خود حتماً یک قسمت جمع بندی و نتیجه گیری و یا حتی اظهار نظر و تجزیه و تحلیل خودتان را وارد کنید. این کار باعث می شود اشراف خود را بر روی مطلب نشان دهید و متوجه شوید که خلاصه برداری شما نتیجه بخش بوده است.
 
روش ها و فواید خلاصه نویسی
 
منبع سایت: www.nimkhat.com
media-object

نرجس مقتدائی

با خلاصه برداری صحیح و نگهداری از برگه های یادداشت می توانیم در ایام امتحانات بهترین استفاده و بهره وری را از این روش داشته باشیم.

media-object

نرجس مقتدائی

با خلاصه نویسی صحیح و نگهداری از آن می توانیم در بازه های مختلف زمانی و مخصوصا در ایام امتحانات از آن ها استفاده کنیم و بهترین استفاده را زمان ببریم.

media-object

فاطمه فولادی

خبر متنوعی بود. باتشکر

media-object

حسن ستاری

با توجه به اینکه در دوران امتحانات میان ترم دوم به سر می بریم، خبر بسیار کاربردی و مفیدی بود.ممنون