سرای دانش

روز زمین پاک

بهترین کمک و دلگرمی ما به زمین لذت بردن از آن است و چه زیباست از زمینی که پاک و تمیز است لذت ببریم و هربار که ریه‌های خود را از اکسیژن پرو خالی می کنیم انگیزه خود را برای نجات زمین افزایش دهیم.

اگرچه هر روز باید برای ما روز زمین  پاک باشد ولی نامگذاری یک روز در تقویم جهانی (۲۲آوریل مصادف با ۲اردیبهشت) به نام روز جهانی زمین پاک نشان از اهمیت این موضوع دارد تا حداقل به بهانه مناسبت‌های تقویمی ملی یا جهانی  یادمان باشد روز جهانی زمین پاک نمادی از ترویج فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط زیست و زندگی سبز است.

سخاوتمندی را از زمین بیاموزیم

زمین مادر ما است و به گرمی آغوش گشوده است تا ما فرزندان خود  را  به گرمی بپذیرد.سخاوتمندانه منابعش را در اختیارمان قرار داده است و بخششی بی‌پایان دارد.

زمین مادری مهربان و بخشنده است و در چنین روزی که به نام زمین نامگذاری شده است  ما نیز سخاوت را از دستان پرمهرش بیاموزیم.

زمین پاک را به آیندگان هدیه دهیم تا آینده‌ای روشن داشته باشند. صدای زمین را بشنویم که انسان‌ها را به پاک بودن و پاک زیستن فرا می‌خواند، صدای زمین صدای وجدان انسان است که چقدر می‌تواند برای پاک بودن و زیستن آزادانه در زمین تلاش کند.

زمین که پناهگاه امن است پاس بداریم و طبیعت زیبا را همچون جان خود گرامی پنداریم  و آزرده خاطرش نکنیم.

به نظر می‌رسد پاک نگه داشتن زمین از آلودگی و پاکسازی آن از آلاینده‌های زیست محیطی، شیمیایی و هر نوع آلودگی مهم‌ترین هدف این نامگذاری باشد و همه ما انسان‌ها باید برای حفظ آب و خاک و جلوگیری از افزایش آلاینده‌ها و آلودگی تلاش کنیم.

آلاینده‌های صوتی، تصویری، محیط‌های آلوده، زباله‌های خانگی، صنعتی، بیمارستانی و عفونی همه به نوعی تهدیدی برای زمین هستند و برای جلوگیری و مقابله با حجم انبوه آلودگی و تهدیدها بهترین راهکارفرهنگ‌سازی است تا از روش‌های مختلف بتوان پیشگیری کرد.

هر چند که گروه‌های فعال زیست محیطی در ایام خاصی از سال به فرهنگ‌سازی در جامعه اقدام می‌کنند ولی تا زمانی که عموم شهروندان در نگرش‌ها و باورهای خود تغییر ایجاد نکنند نمی‌توان به این اقدامات دلخوش بود. چرا که جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی و تغییر باورها، فرهنگ‌ها و نگرش‌ها است.

روز زمین پاک

هستی و زیستی مدیون زمین

خودخواهی انسان باعث تهدید محیط زیست است.معلوم نیست چرا انسانی که همه هستی و زیستی خود را مدیون زمین و هوای پاکی است که تنفس می کند چرا باید آن را آلوده کند.

هر کدام از افرادی که دلشان برای زمین و محیط زیست می سوزد باید در قالب گروه‌های کوچک‌تر به بقیه آموزش دهند که چگونه محافظ زمین باشند.

به عنوان مثال با گروه‌های دانش‌آموزی در اردوهای مختلف در طبیعت به سر برده و دانش‌آموزان را با چگونگی حفاظت از زمین و پاک‌سازی محیط زیست آشنا کنیم

روز زمین پاک

 

آلودگی‌های وسیع زیست محیطی از آلودگی‌های کوچک ناشی می‌شود

گروه‌های هدف مثل گروه دانش‌آموزی، کشاورزان، زنان، کوهنوردان و ....می‌توانند به عنوان گروه‌های مرجع به سایرین آموزش دهند و در دوره‌های آموزشی علاوه بر پاکسازی طبیعت و زمین از آلاینده‌ها و آلودگی‌ها به افرادی که طبیعت را آلوده می‌کنند تذکر دهند که چرا باید برای برداشتن زباله‌های شما کمر دیگران خم شود.

هدر رفت وقت و انرژی و استفاده از نیروی انسانی برای پاکسازی زمین و زباله‌ها تنها بخش کوچکی از پیامدها و مشکلات رها کردن زباله در طبیعت است ولی وقتی عمیقا به این موضوع فکر کنیم می‌بینیم آلودگی زیست محیطی در ابعاد وسیع از همین آلودگی‌های کوچک ناشی می‌شود که انسان‌ها با خودخواهی خود آن را به وجود می‌آورند.

هر کدام از ما شهروندان با کارهایی به ظاهر کوچک می‌توانیم در جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست سهیم باشیم. هوای زمین را داشته باشیم تا زمین نیز داشته‌هایش را نصیب ما کند

روز زمین پاک

فرهنگ‌سازی را از خودمان آغاز کنیم

باید فرهنگ‌سازی را از خودمان آغازکنیم، نباید به امید روزی باشیم که کارهای بزرگی شروع کنیم تا زمین نفس بکشد، باید از همین کارهای کوچک روزمره آغاز کنیم به عنوان مثال در استفاده از کاغذ صرفه‌جویی کنیم چراکه هزاران درخت برای تولید کاغذ قطع شده و روانه کارخانه‌های کاغذسازی می‌شود، هر چقدر مصرف کاغذ به صورت روزمره کاهش یابد درختان کمتری بریده می‌شوند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش مصرف ‌کاغذ پرداخت الکترونیکی قبوض است. با کاهش مصرف کاغذ زباله کمتری تولید می‌شود.

روز زمین پاک

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان به افزایش مساحت جنگل‌ها و فضای سبز کمک کرد کاشت نهال توسط شهروندان است، هر شهروند می‌تواند در مناسبت‌های مختلف و به یاد عزیزی درخت بکارد و تنها به یک روز در سال اکتفا نکند. معمولا در نیمه دوم اسفند ماه تب کاشت درخت افزایش پیدا می‌کند ولی بعد از آن به فراموشی سپرده می‌شود در حالی که باید همه وقت کاشت درخت جدی گرفته شود.

با فعالان محیط زیست همکاری کنیم

همکاری با موسسات و انجمن‌های زیست محیطی و ارتباط با فعالان محیط زیست یکی دیگر از موضوعاتی است که باید  بر آن تاکید کرد و گفت: ارتباط با فعالان محیط زیست باعث می‌شود ایده‌ها، اهداف و راهکارهای زیادی برای پاکسازی محیط زیست و طبیعت به ذهن برسد و این که با کدام روش‌ها می‌توان به آن جامه عمل پوشاند. بنابراین ارتباط با موسسات مردم نهاد زیست محیطی کمک بزرگی در این زمینه است.

 همچنین می توان به رشد و نمو گیاهان و گل‌ها در محیط کار اشاره کرد و افزود: سبز بودن، شادابی و طراوات محل کار می‌تواند شما را به سبز بودن و شادابی محیط اطرافتان حساس کند. هر چقدر در محیط کار از دیدن سرسبزی، طراوت و شادابی به وجد بیایید و احساس آرامش کنید می‌توانید در محیط منزل نیز با گل‌ها و گیاهان دوست بوده و روحیه شادابی داشته باشید.

روز زمین پاک

یکی دیگر از توصیه‌های کارشناسانه فعالان محیط زیست صرفه‌جویی در مصرف آب است چرا که آبادانی زمین در گرو داشتن آب است. هر چقدر شما هوای آب را داشته باشید می‌توانید در کاهش آلودگی موفق باشید.

با کارهای خیلی کوچک می‌توان در مصرف آب صرفه‌جویی کرد به عنوان مثال مدت طولانی زیر دوش آب نمانید و آب را بدون علت باز نگذارید یا این که در هنگام مسواک زدن مصرف آب را کم کنید.

معمولا جوی آب، کانال‌ها و روخانه‌ها توسط شهروندان به محلی برای پرتاب زباله تبدیل می‌شود با وجود این موضوع می توان خاطرنشان کرد: با وجود همه هشدارها باز هم هستند افرادی که محل زندگی خود مخصوصا جوی آب را با زباله‌ها کثیف کرده و آن را به محیط زشت تبدیل می‌کنند و متاسفانه گاهی اوقات انسان نمی‌داند با چه زبانی با آنها صحبت کرده و تذکر دهد.

در حالی که آنها به راحتی می‌توانند زباله‌های خود را در سطل آشغال که جلوی مغازه‌ها قراردارد ریخته و آخر هفته نیز آن را تمیز کنند.

این زباله‌ها در اثر جاری شدن در کانال‌های آب و روخانه‌ها باعث مسدود شدن راه‌های عبور آب شده و موجب سیلاب و سرریز شدن رودخانه‌ها می‌شوند.

روز زمین پاک

برای کاهش پلاستیک در زمین چه کنیم؟

خوشبختانه امروزه راهکارهای خوبی برای کاهش مصرف اجسام پلاستیکی وجود دارد که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

سعی کنید خریدهای خود را به صورت فله انجام دهید؛ این کار باعث کم تر شدن مصرف کیسه های پلاستیکی خرید می شود.

کیسه ای پارچه ای برای خود تهیه و اقلام خرید خود را در آن حمل کنید.

از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنید و ظروف گیاهی را جایگزین کنید.

مصرف غذاهای فریز شده را به حداقل برسانید؛ این کار هم به سلامت شما کمک می کند و از آنجا که مواد در پوشش پلاستیکی فریز می شوند، مصرف پلاستیک نیز کاهش می یابد.

بازیافت و جداسازی زباله ها را جدی بگیرید! امروزه در هر جایی ایستگاه‌های بازیافت وجود دارد و می‌توانید با تحویل دادن پلاستیک‌ها از آنها مواد بهداشتی و برخی دیگر از کالاها را دریافت کنید. با این کار قدم مثبتی برای حفظ محیط زیست بر می دارید.

بهترین کمک و دلگرمی ما به زمین لذت بردن از آن است و چه زیباست از زمینی که پاک و تمیز است لذت ببریم و هربار که ریه‌های خود را از اکسیژن پرو خالی می‌کنیم انگیزه خود را برای نجات زمین که مادر انسان است افزایش دهیم.

زمین، زیستگاه دوست داشتنی ما نیازمند توجه جدی است. آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که بدون مهربانی‌های این سیاره چه بر سر ما خواهد آمد؟ چگونه می‌توانیم بدون منابع زمین به زندگی ادامه دهیم؟ چه سرنوشتی در انتظار ماست؟ هزاران کار کوچک وجود دارد که اگر حتی یکی از آنها را انجام دهیم می‌توانیم سهمی در حفظ این زیستگاه داشته باشیم.

روز زمین پاک

 

روز زمین پاک

منابع:

www.farsnews.com

 

media-object

حسن ستاری

امیدوارم هممون قدر زمین رو بدونیم و اون رو پاک نگه داریم. زمین میراثی نیست که از گذشتگان به ارث برده باشیم بلکه امانتی ست که از آیندگان در دست داریم.

media-object

مسعود حمزه

ای کاش روزی برسه که دیگه هیچ زباله ای در طبیعت وجود نداشته باشه!!! ممنون بابت این خبر خوب.