سرای دانش

تورق سریع، آخرین پله تا موفقیت

یکی از نکات مثبت و مؤثر در دوران جمع ‌بندی تورق سریع است.

منظور از تورق سریع در ایام امتحانات و کنکور چیست؟

بارها شنیده‌اید که یکی از نکات مثبت و مؤثر در دوران جمع ‌بندی تورق سریع است. فراموش نکنید که این کار علاوه بر سرعت عمل به دقت عمل نیاز دارد. در استفاده از این روش توصیه می‌کنیم زمان‌بندی متناسب با مبحث داشته باشید. به عنوان مثال فرصتی را برای تورق سریع شکل‌های کتاب زیست قرار دهید. اگر با سلیقه باشید حتی می‌توانید ترتیب مطالعه را در مبحث گیاهی و جانوری اعمال کنید. به هر شکل که توانستید باید کل نکات مربوط به آن را به خاطر بیاورید. اگر در طول سال تحصیلی حاشیه‌ی شکل‌ها مطلبی نوشته باشید در تورق سریع کارتان راحت‌تر خواهد بود. سعی نکنید سرعت را بر دقت ترجیح دهید. آزمون‌های سه روز یک‌بار بهترین منبع یافتن مباحثی است که باید زودتر به آن بپردازید.

تورق سریع، آخرین پلّه تا موفقیت

تورق سریع صرفاً به معنای ورق زدن سریع کتاب نیست، بلکه استفاده از بیش‌ترین نکات کتاب درسی در کم‌ترین بازه‌ی زمانی است. در تورق سریع می‌توانید با دوستانتان هم مشارکت کنید؛ زیرا ذهن‌های خلاق می‌توانند نکات مختلفی را از یک مبحث استخراج کنند.

تورق سریع، آخرین پلّه تا موفقیت

تورق سریع چیست و چه باید کرد؟

به یک هفته مانده به کنکور، هفته‌ی تورق سریع می‌گویند. در این هفته با توجه به این‌که شما در جمع‌بندی‌های سه روز یک‌بار بسیاری از مطالب و مباحث را در حد توان خود کار کرده‌اید و یادگیری‌های ناقص خود را به یادگیری‌های کامل و مرور مباحث مهم انجام داده‌اید، بهتر است در این هفته‌ی پایانی از صفحات کتاب خود عکس بگیرید و این عکس‌ها را مثل وقتی می‌خواهید آلبوم درست کنید در کنار هم قرار دهید.

شما نکات ریز بسیاری از صفحات را می‌دانید. حالا وقت آن است که آلبومی از صفحات کتاب در ذهن خود درست کنید. وقتی با سؤالات کنکور مواجه می‌شوید به خوبی می‌توانید تصویر صفحه‌ی مربوط را به یاد آورید و نکته‌ی سؤال را راحت‌تر به خاطر بیاورید.

شما در هفته‌ی تورق سریع، کتاب‌های خود را ورق می‌زنید و به قسمت‌های نشان‌دارشده و حاشیه‌نویسی‌های کتاب توجه می‌کنید. از طرف دیگر در هفته‌ی پایانی باید روی آرامش ذهنی و افزایش تمرکز خود کار کنید. بهترین کار این است که به نتیجه‌ی کنکور فکر نکنید. هم‌چنین کم‌کاری‌های خود را به خاطر نیاورید و فقط به تلاش‌هایی که در بسیاری از مباحث کرده‌اید توجه کنید. به مطالبی که نخوانده‌اید فکر نکنید و مطالب جدید نخوانید. این کارها به آرامش ذهنی شما کمک خواهد کرد.از لحاظ تكنيكی و فنی آن چيزی كه در اين دوران پايانی قبل از كنكور بايد دانش آموزان به آن توجه كنند، روش تورق سريع است.

هدف از طرح موضوع تورق سريع اين است كه دانش آموزان به نوشته های خودشان برگردند و كتاب های خود را ورق بزنند و به موضوعات اصلی حتماً توجه كنند.

دانش آموزانی كه از ابتدای دوره تمام نكات را به صورت دقيق نوشته اند و تمام فرمول ها و نكات برجسته و فرمول های مهم را در اين خلاصه نويسی ها آورده اند، كاملاً می توانند به خلاصه نويسی های خود اتكا كنند.

تورق سریع، آخرین پلّه تا موفقیت

اما دانش آموزانی كه اين خلاصه نويسی ها را ندارند خيلی نگران نباشند، قطعاً اين دوستان هم كتاب هاي درسی را مطالعه كرده اند و در بخش هايی از كتاب موضوعاتی را های لايت كرده اند، سعی كنند همان ها را بخوانند و موضوعات اصلی و زير موضوعات را در ذهن خود مرور كنند و به ارتباط بين آن ها  بپردازند، وقتی شكل ها را نگاه می كنند و يا هر مطلبی را كه می خوانند خاطره ای از مطالعه ی آن درس در گذشته به نوعی در ذهنشان زنده خواهد شد، سعیكنند آن خاطره را در ذهن خود بازخوانیكنند، همين نگاه كردن به موضوعات اصلی كتاب ها و مرور سريع مطالب تا حد زيادی ذهن دانش آموز را هموار میكند و مسير مطالعه و تصميم گيری آموزشی آن ها را به يك سرانجام منطقی می رساند.

تورق سریع، آخرین پلّه تا موفقیت

منابع قابل استفاده برای این دوران به ترتیب اهمیت عبارت‌اند از:

1- تست‌های نشان‌دار کتاب زرد اختصاصی و منابع تستی موجود

2- جزوه‌هایی که در دوران جمع‌بندی و روش سه روز یک‌بار از تست‌های کنکور به دست آورده‌اید.

3- خلاصه‌نویسی‌‌ها، یادداشت‌برداری‌ها و نکات مهمی که در کتاب مشخص کردید.

4- خلاصه‌درس‌های کتاب آبی

5- فلش‌کارت‌ها

media-object

فائزه عبدی

بسیار مطالب مفیدی بود