سرای دانش

30 اردیبهشت روز ایران شناسی و ایران گردی

صنعت گردشگری از قرن‌هاي متمادی با اشكال متنوع و خاص خود در جوامع انسانی وجود داشته و در طی سال‌ها با اُفت و خيزهای فراوانی همراه بوده و در هزاره سوم ميلادی با سرعتی بيش از گذشته توسعه و گسترش خواهد يافت .

ایران، نام سرزمینی کهن است که در خاورمیانه آرام گرفته و با زیبایی هاش دل هر کسی را می رباید. نامش را که می شنویم حس غرور و افتخار، قلبمان را به لرزه در می آورد و به تک تک سلول های بدنمان نفوذ می کند. اینکه زاده ی کدام شهر و دیارش باشی فرقی نمی کند و مهم نیست که در شناسنامه ات نام کدام گوشه ی این مرز و بوم می نشیند. متولد هر جایی از این خاک کهن که باشی باز هم به پرچم سه رنگش و همه ی جهات جغرافیایی اش افتخار می کنی و مردمانش را عضوی از خانواده ای به نام وطن می دانی.

نام ایران که می آید تصویری از زیبایی های سرزمین مادری در ذهنمان می نشیند و کم کم زبانمان را به ستایش باز می کند. شاید به همین دلیل است که تقویم هم طاقت نیاورده و دلش خواسته تا با نام ایران مزین شود. امروز سی ام اردیبهشت ماه است؛ روزی که نام فرزندی از زمین به نام ایران را بر آن نهاده اند و آن را به عنوان روز ایران شناسی و ایران گردی پاس می دارند.

امروز روزی است که زیبایی های سرزمینمان را به یادمان می آورد؛ از کوه های برافراشته در دل طبیعتش گرفته تا گواهی های تاریخ باستانی در میان گرد و غبار فراموشی...

30 اردیبهشت روز ایران شناسی و ایران گردی

وقت آن است که از ایران، این معجون طبیعت و تاریخ و فرهنگ، برایتان سخن بگوییم اما زیبایی های این کشور در سخن نمی گنجد و زبان از توصیفش قاصر است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم شما را به دیدن گوشه ی کوچکی از این زیبایی ها مهمان کنیم و در کنار هم از تک تکشان لذت ببریم....

 

1- خواجو، زیبای کهن زاینده رود

2- روستای نایبند، پلکانی رو به آسمان

3- دشت دریاسر، بهشتی زمینی

این دشت در استان مازندران واقع شده و یکی از زیباترین شاهکارهای طبیعت به شمار می رود.

4- گشتی در قندیل های یخی

این تصویر در غار یخ مراد گچسر ثبت شده است.

5- به سوی زندگی...

لاکپشت های پوزه عقابی که تازه متولد شده اند، به سمت دریا در حرکت هستند. این جانداران در معرض خطر انقراض قرار دارند.

6- قره کلیسا

قره کلیسا، یکی از کلیساهای مهم جهان مسیحیت است که در فهرست میراث جهانی قرار دارد.

7-تار و پود عشق

 

قالیبافی از آن هنرهایی است که همچون مهر افتخار بر سینه ی هنرمندان ایرانی می درخشد.

 

8- شاهکاری از تاریخ

باغ شاهزاده ماهان در استان کرمان، نمونه ای کم نظیر از معماری ایرانی و گواهی بر هوشمندی معماران این مرز و بوم است. آنها با تکیه بر دانش خو توانسته اند باغی زیبا را در میان منطقه ای کویری احداث کنند.

9-وقتی که نقاش طبیعت دست به کار می شود...

 

آبشار شِوی یکی از بزرگترین آبشارهای خاورمیانه است که در دزفول قرار دارد.

 

10- پل طبیعت، سازه ای جهانی در قلب پایتخت

از این سفر تصویری لذت بردید؟

تا به حال این جاذبه ها را از نزدیک دیده اید؟

30 اردیبهشت روز ایران شناسی و ایران گردی گرامی باد

منابع:

www.karnaval.ir