سرای دانش

میلاد با سعادت امام حسن علیه السلام

در تقویم شیعه پانزدهم ماه رمضان سالروز میلاد با سعادت امام دوم شیعیان امام حسن (ع) است که این مناسبت امسال مقارن با ۳۱ اردیبهشت ماه است.

حضرت امام حسن مجتبی علیه‌ السلام، دومین امام شیعیان در پانزدهم ماه مبارک رمضان سال سوم هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. این روز بنام روز اکرام نامگذاری شده است.

پدر گرامی شان حضرت علی بن ابی طالب علیه‌ السلام و مادر گرامی شان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است.

امام حسن مجتبی علیه السلام شخصیت والا و ممتازی را نزد پدر گرامی‌شان حضرت علی علیه السلام داشتند. امیر مومنان(ع) از همان دوران کودکی امام حسن (ع) که آیات الهی را برای مادر بزرگوارشان حضرت فاطمه زهرا (س) می‌خواندند، این گوهر گرانبها را شناختند و در طول سالیانی که در کنار یکدیگر بودند، همواره از فرزند خود تعریف، تمجید و تقدیر می‌کردند.

گفتنی است؛ حسن، مجبتی، کریم و ابوالحسن از جمله القاب و کنیه‌های امام دوم شیعیان به شمار می‌رود که به دلیل سخاوت وصفناک ایشان، امام حسن مجتبی به کریم آل طه معروف بودند.

درباره سخاوت امام(علیه السلام) روايات بسیاری نقل شده ، و در حديثى آمده كه امام حسن(علیه السلام) هيچ‌گاه سائلى را رد نكردند و در برابر درخواست او «نه‌» نگفتند. زمانیکه به آن حضرت(ع) عرض شد: چگونه است كه هيچ‌گاه سائلى را رد نمى‌كنيد؟ پاسخ دادند: «انى لله سائل و فيه راغب و انا استحيى ان اكون سائلا و ارد سائلا و ان الله تعالى عودنى عادة، عودنى ان يفيض نعمه على، و عودته ان افيض نعمه على الناس، فاخشى ان قطعت العادة ان يمنعني المادة‌»!
(من سائل درگاه خدا و راغب در پيشگاه اويم، و من شرم دارم كه خود درخواست كننده باشم و سائلى را رد كنم، و خداوند مرا به عادتى معتاد كرده، معتادم كرده كه نعمتهاى خود را بر من فرو ريزد، و من نيز در برابر او معتاد شده‌ام كه نعمتش را به مردم بدهم، و ترس آن را دارم كه اگر عادتم را ترك كنم اصل آن نعمت را از من دريغ دارد.)

میلاد با سعادت امام حسن مجتبی علیه السلام را گرامی میداریم و به همه خانواده سرای دانش تبریک می گوییم.

منابع:

www.yjc.ir