سرای دانش

علائم بیماری ام اس چیست؟

آشنایی با بیماری ام اس

بیماری ام اس چیست؟

ام اس یک بیماری خود ایمنی است که بر مغز و نخاع در سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد، سن شیوع و ابتلا به ام اس ۲۰ تا ۴۰ سالگی است، بیماری ام اس در زنان نسبت به مردان بیشتر اتفاق می‌افتد، ام اس در زنان سه برابر بیشتر از مردان بروز می‌کند. ممکن است بیماری ام اس در زنان علائم خاص و متفاوتی ایجاد کند، اما در کل بسیاری از علائم ام اس در زنان و مردان مشترک است، اما این علائم با توجه به محل و شدت آسیب عصبی ناشی از التهاب در افراد مختلف، می‌تواند متفاوت باشد.

علائم بیماری ام اس چیست؟

شیوع ام اس در جهان چگونه است؟

در برخی از کشورها مانند قسمت های وسیعی از اروپا، آمریکای شمالی و روسیه، میزان شیوع ای بیماری بالاست و در برخی از مناطق مانند آفریقا و شرق آسیا، میزان آن کمتر اعلام شده، در ایران نیز شیوع بیماری ام اس متغیر و متوسط است. در کشور ایران، آمار ابتلا به این بیماری در نواحی مرکزی، تهران، اراک، اصفهان و فارس، از مناطق دیگر بیشتر است و علت این موضوع هم مشخص نیست. میزان درگیری بانوان با این بیماری در تمامی جوامع، بیش از آقایان است، اما این بیماری در آقایان با شدت بیشتری رو به جلو حرکت می کند، همچنین این بیماری در سنین مختلفی از کودکی تا سالمندی ظاهر می شود که بیشترین سن ابتلا، بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است، زیرا در این سن یک فرد وارد اجتماع، بازار کار و زندگی مشترک شده که امکان دارد در این موقعیت ها، دچار این بیماری شود.استان فارس در بین استان های دیگر کشور، رتبه سوم از لحاظ شیوع بیماری ام اس را به خود اختصاص داده است، همچنین طبق آمارهای به دست آمده، حدود چهار هزار و ششصد نفر در سامانه فارس ثبت شده اند که انتظار می رود تعداد واقعی این آمار، بیش از پنج هزار نفر باشد.

علائم بیماری ام اس چیست؟

علائم بیماری ام اس چیست؟

ام.اس یک بیماری چند جانبه است، به این معنا که هم عوامل محیطی و هم نقش ژنتیکی در به وجود آمدن آن تاثیر دارد، ام اس یک بیماری ارثی نیست، اما ژنتیک در آن نقش دارد. مطالعات وسیعی در خصوص نقش ویتامین D۳ در شروع بیماری و تشدید علایم آن انجام شده که لازم است تمامی بیماران پس از مراجعه به پزشک، در زمینه بررسی ویتامین D۳ اقدام کنند، زیرا اگر بیمار از نظر ویتامین D۳ کمبود داشته باشد، باید با مصرف داروی تجویز شده از سوی پزشک، به میزان طبیعی خود برسد و نیز اثبات شده که اگر ویتامین D۳ به حد کافی در بدن بیمار باشد، احتمال بروز و شدت حملات کمتر است. از دیگر عواملی که می تواند باعث تشدید علایم بیماری شوند، می توان به استرس های روحی، مصرف دخانیات و یا حتی در معرض دود سیگار بودن، محیط های گرم و یا افزایش درجه حرارت بدن به هر دلیل، عفونت ها به ویژه از نوع ویروسی و عفونت های چند هفته اول پس از زایمان، اشاره کرد.

علائم بیماری ام اس چیست؟
علائم بیماری ام اس چیست؟

بیماری ms  یک بیماری خطرناک است که کاملا بی سرو صدا شروع می شود. خستگی های طولانی مدت، فراموش کردن تاریخ های مهم، تیره شدن بینایی و بسیاری از مشکلات دیگر از نشانه های اولیه بیماری ام اس هستند که شاید کمتر مورد اهمیت قرار گیرند.
نشانه هایی هست که بسیار کم اهمیت می باشند ولی نشانه های اولیه بیماری ام اس هستند و شما می بایست با شناخت کامل، خود را از ابتلا به این بیماری مصون نگه دارید.

علائم بیماری ام اس چیست؟

از علائم بیماری ام اس می توان به بی‌حسی، مشکلات تعادل و عدم هماهنگی، مشکل در حرکت دست و پا، لغزش در راه رفتن، ضعف یا لرزش در یک یا هر دو دست یا پا، از دست دادن بینایی جزئی یا کامل که اغلب در یک چشم اتفاق می‌افتد، درد در هنگام حرکت چشم‌ها، دوبینی، تاری دید، حرکات غیر ارادی بدن، حرکت چشم، نارسایی عمومی چشم و اختلالات بینایی، تکرر ادرار، عفونت مثانه، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، یبوست، اسهال، مشکل در صحبت و بلع، اشاره کرد . تمام این علائم و نشانه‌ها به دلیل آسیب دیدن مغز اتفاق می‌افتد.
مولتیپل اسکلروز یا بیماری MS زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به طور اشتباه به بافت چربی مغز و نخاع آسیب برساند و آن را مورد حمله خود قرار دهد. انجمن بیماری MS می گوید در حدود ۴۰۰۰۰۰ امریکایی در حاضر به این بیماری مبتلا می باشند که متاسفانه هر ساعت یک بیمار جدید به این دسته اضافه می شود.

از نشانه های اولیه بیماری ام اس این است که این بیماری می تواند به عصب نوری شما حمله کند و منجر به مشکلاتی در دید شود.
تماشای بیش از حد صفحه تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر مشکلاتی در بینایی ایجاد می کند. اما اگر شما از یک بینایی دوگانه رنج می برید می بایست به پزشک مراجعه کنید.
بینایی دوگانه به آن منظور است که بینایی برای مدت کوتاه یا طولانی در یک چشم با چشم دیگر متفاوت باشد. این تفاوت می تواند در تشخیص رنگ ها به خصوص رنگ قرمز مشهود باشد. علاوه بر این در بیماری MS ممکن است حالت ” نوریت نور” رخ دهد. یعنی اختلالاتی در پوشش عصب بینایی به وجود آید.  در صورتی که شما به MS مبتلا باشید علائم اختلال در بینایی طول می کشد و به ندرت بهبودی پیدا می کند.

درمان ام اس چیست؟

درمان MS تنها از پیشرفت آن جلوگیری به عمل می آورد و به طور کامل آن را درمان نخواهد کرد، علائمی که نشان دهنده شروع این بیماری است در همان ابتدای سن بیست سالگی بروز پیدا می کند. زنان دو برابر بیشتر از مردان احتمال ابتلا دارند.و اگر سابقه خانوادگی در زمینه خود ایمنی وجود داشته باشد یا این که بیماری مونونوکلئوز در سابقه پزشکی مشاهده شود، احتمال پیدایش MS بیشتر خواهد شد. از مصرف خودسرانه داروها خودداری و طبق تجویز پزشک داروها را مصرف کنند، البته نکته مهم تر در خصوص بیماران ام اس این است که درمان های حمایتی مانند توان بخشی و حمایت های روحی از سوی اجتماع، خانواده و همکاران در کنترل بیماری بسیار موثر است.

media-object

نرجس مقتدایی

باید قدر سلامتی خود را بدانیم و خدا را شاکر باشیم.