سرای دانش

درمان وابستگی شدید کودک به مادر

تا زمانی که کودک معنای وابستگی را متوجه نمی‌شود، خانواده‌ها به ویژه مادران در این زمینه هیچ نگرانی ندارند. به محض اینکه کودک راه رفتن با کمک بزرگترها را یاد می‌گیرد کم کم وابستگی به مادر بیشتر می‌شود تا جایی که حتی در سنین مهدکودک و مدرسه این مشکل خود را پر رنگ‌تر نشان می‌دهد. مادران همواره دنبال راهکاری هستند تا این وابستگی را در کودک خود کاهش دهند و استقلال را جایگزینش کنند.

وابستگی کودک به مادر به ۳دسته تقسیم می گردد:

۱- دلبستگی ایمن

۲- دلبستگی اجتنابی

۳- دلبستگی آشفته

در این میان مطلوب ترین حالت، دلبستگی ایمن است.

تعریف دلبستگی ایمن

مادری که از تولد فرزندش خوشحال است ، برای تولد او برنامه ریزی قبلی داشته و او را به عنوان فرد اضافه در زندگی اش نمی بیند ، بهکودک خود مهر می ورزد ، او را نوازش می کند و در آغوش می گیرد ، بیشتر زمان ها را در کنار او سپری می کند ، سبک دلبستگی ایمن را برای فرزند خود شکل می دهد . این کودکان در در موقع دور شدن از مادر کمی گریه می کنند و ناراحت می شوند ولی هنگامی که مادر برمی گردد ، آرام می شود . این کودکان در بزرگسالی اجتماعی و مهربان هستند و روابط عاطفی متعهدانه و صمیمی تری را تجربه می کنند .

درمان وابستگی شدید کودک به مادر

وابستگی کودک به مادر در چه سنی بیشتر نمود پیدا می کند؟

اضطراب جدایی ویژگی مختص دوره 6 تا 18 ماهگی است، اوج آن قبل از 1 سالگی است و بعد از این دوران از شدت آن به میزان زیادی کاسته خواهد.

ویژگی های رفتاری کودک وابسته چیست؟

کودکان مضطرب غالبا برای اینکه توجه والدین را به خود جلب کنند، زیاد سوال می کنند، برای کارهای خود هر چند هم که کوچک باشد به آنها مراجعه می کنند و بسیار وابسته هستند. اما لازم است که مادران برای تقویت استقلال کودک خود کوشا باشند. البته این بدان منظور نیست که توجه و محبت خود را ازکودک دریغ نمایند و ازکودک خود توقع داشته باشند که تمامی مسائل مربوط به خود را مستقل از کمک والدین انجام دهد. برای این منظور مادران می توانند تکالیف کوچکی را برای فرزند خود در نظر گرفته و آن را به او محول کنند. می توانید به او آموزش دهید که چگونه کیف مهدکودک یا مدرسه خود را آماده کند و در نهایت از او بخواهید که به تنهایی این کار را انجام دهد. در اینجا تقویت رفتار مطلوب کودک از طریق پاداش دادن، بسیار موثر خواهد بود. موارد دیگری از جمله پوشیدن جوراب ها و کفش ها، انجام دادن تکالیف به تنهایی و ... نیز مفید می باشد.

درمان وابستگی شدید کودک به مادرابتدایی ترین کارها در رفتار با کودک وابسته چیست؟

هرگز عصبانی نشوید. خونسرد و مهربان باشید. بررسی کنید علت خاصی برای این مسئله وجود نداشته باشد، مثل مشاجره خانوادگی، شرایط ناآرام خانواده و غیره. در صورتی که همه چیز روال عادی داشت، دلیلش شرایط سنی کودک شماست و گذراست. با شیوه درست ارتباط این رفتارها کاهش میابد.

محبت به قاعده داشته باشید. مهربان بودن دلیل بر این نیست رفتارهایی انجام دهید که کودک به سمت رفتارهای ناهنجار و لوس شدن برود. در زمانی که می خواهد به آغوش تان بیاید حتما در آغوشش بگیرید.

می توانید کم کم عروسکی نرم و زیبا بخرید و همیشه در کنار داشته باشید تا به آن عروسک مانوس شود و در زمان های لازم حواس او را به عروسک سوق دهید.

وقتی قصد ترک کودک تان را دارید، مثلاً برای مدت کوتاهی می‌خواهید از اتاق بیرون بروید در این مدت با فرزند خود صحبت کنید، این کارکودک را مطمئن می‌کند که مادرش در همان نزدیکی است و لذا از شدت اضطرابش کاسته می شود.

از طریق بازی‌های "دالی موشه" می‌توانید به کودک بیاموزید که ندیدن چیزی به معنای عدم وجود آن نیست. هرگز وقتی کودک سرگرم بازی است از خانه بدون اطلاعاتش برای مدتی بیرون نروید و به جای آن سعی کنید زمان بیرون رفتن خود را کاهش داده و حدالمقدور قبل رفتن، ازکودک خداحافظی کنید.

چند راهکار از زبان متخصصان

روان درمانی کمک بزرگی به این کودکان می‌کند.

کودک را در کلاس‌های مختلف شرکت دهد تا وابستگی کمتر شود.

والدین،کودک را کمتر نزد غریبه‌ها بگذارند و برایش توضیح دهند که اگر طی ساعاتی از روز مجبورند تنهایش بگذارند، موقتی است و هیچ‌گاه او را ترک نخواهند کرد.

او را در همان مراحل اولیه زندگی، اجتماعی بار آورید.

بازی‌کردن و گذراندن وقت با همسالان یکی از روش‌های موثر در کاهش وابستگیکودک به مادر است.

مهدکودک استاندارد می‌تواند برای فرزندتان تجربه مستقل بودن را از همان زمان کودکی مهیا کند.

جدا کردن اتاق کودک در ابتدای تولد یکی از راهکارهای اصلی برای کاهش ترس و اضطراب است.

برخی از کارها را فقط به کودکتان واگذار کنید.

روحیه استقلال طلبی در کودکان پرورش دهید.

درمان وابستگی شدید کودک به مادر

یک راهکار ساده برای درمان وابستگی

اولین قدم برای رفع این اشکال تنظیم مدت زمانی است که هر یک از والدین باکودک به سر میبرند. حتی اگر هم پدر و هم مادر شاغل باشند کودکان برای مراقبت های لازم بیشتر به مادرانشان متکی هستند. برای کاهش این اتکا پدران باید بیشتر به زندگی روزانه ی کودک یکساله شان وارد شوند.

اگر به نظر می رسد کودکتان دارای وابستگی شدید به مادر است برای رفع این وابستگی بایستی طوری برنامه ریزی کنید که پدر و فرزند ساعاتی را بیرون از منزل به گردش و تفریح بپردازند. چنانچ هکودک دریابد مصاحبت با پدر نیز لذت بخش است و پدر نیز میتواند بدون کمک مادر به همان خوبی از او مراقبت کند به تدریج این میزان وابستگی به مادر کاهش می یابد.

درمان وابستگی شدید کودک به مادر

منبع: https://www.fartaknews.com/n/ZVM

media-object

نرجس مقتدایی

جالب و خواندنی بود. با تشکر👶