سرای دانش

چگونه همیشه روحیه ی خوبی داشته باشیم

داشتن روحیه شاد با ۶ توصیه‌ای که حال‌تان را خوب می‌کند

در یک دنیای کامل و ایدئال، روحیه شاد و خوبی دارید، هیچ‌وقت بدخلق نیستید، احساس شکست نمی‌کنید، از هیچ‌کس و هیچ‌چیزی عصبانی نیستید و موضوعی که باعث اذیت و آزار دیگران باشد، در آن وجود ندارد. البته، نباید فراموش کرد زندگی گاهی کسل‌کننده می‌شود و همیشه بر وفق مراد شما نخواهد بود. در این جور مواقع سعی کنید برای دوچرخه‌سواری یا گریه‌کردن با بهترین دوست خود تماس نگیرید. گابریل برنشتاین نویسنده‌ی اثر «روحیه شاد و معجزه‌ی آن» چند روش ساده را معرفی می‌کند که با عمل به آن می‌توانید همیشه روحیه شاد و خوبی داشته باشید، حتی اگر در سخت‌ترین روزهای زندگی‌تان باشید. 

برنشتاین معتقد است: «وقتی منکر احساس خود می‌شوید، داستان‌هایی را در ذهن خود می‌سازید که موجب عصبانیت‌تان می‌شود». این داستان‌ها و خیال‌بافی‌ها جز ایجاد آشفتگی و درگیری فکری در زندگی کاری و شخصی، هیچ سود و منفعتی برای‌تان ندارد.

ترفندی برای آرام ماندن

دلایل اصلی آشفتگی درونی خود را به‌طور مستقیم و صریح بیان کنید یا آنها را برای خود نگه‌ دارید، اما مشکلات را درون خود نریزید، مثلا جلوی آیینه با خودتان در مورد مشکلات‌ صحبت کنید. برنشتاین بر این باور است: «احساس واقعی خود را با عشق و محبت و با صدای بلند برای خودتان یا دیگران تکرار کنید». مطمئن باشید هر اتفاقی که بعد از این بیفتد خیلی بهتر از مخفی‌کردن، نادیده‌گرفتن و بیان‌نکردن احساسات منفی است.

روزتان را بسازید

چگونه همیشه روحیه ی خوبی داشته باشیم

برای داشتن روحیه شاد و خوب، خود را مجبور کنید هر روز صبح بعد از بیدارشدن از خواب یا قبل از نوشیدن یک فنجان قهوه، یک برنامه‌ی صبحگاهی را به طور منظم انجام دهید. برنشتاین می‌گوید: «یک روز شادداشتن به این بستگی دارد که چگونه روز خود را شروع می‌کنید. داشتن یک برنامه‌ی منظم انرژی شما را برای شروع یک روز خوب دوچندان می‌کند». به همین خاطر برنشتاین در کتابش پیشنهاد می‌کند هر روز چند دقیقه از وقت خود را برای انتخاب یک دیدگاه مثبت و تمرکز روی انرژی‌های مثبت پیرامون خود صرف کنید. بهترین کاری که باید انجام دهید این است که احساس خوب خود را روی یک برگه یادداشت کنید و آن را روی صفحه‌ی رایانه و یا در یخچال بچسبانید. مثلا بنویسید: امروز من… (از افعال تأثیرگذار که باعث حس خوبی در شما می‌شود استفاده کنید) و یا من … هستم (از کلمات توصیفی استفاده کنید).

خودتان را غافلگیر کنید

گاهی انسان این‌قدر درگیر کار و گرفتاری‌های روزمره می‌شود که خودش و نیازهای روحی‌اش را فراموش می‌کند. در این شرایط یک چیز جالب و عاشقانه می‌تواند احساس شما را به کار، زندگی و دنیای پیرامون‌تان تغییر دهد. برنشتاین معتقد است تمرکز بیش‌ازحد روی یک موضوع می‌تواند همه‌ی وقت و انرژی‌تان را بگیرد. سعی کنید برخی کارها را برای دل خودتان انجام دهید. وقتی را به استراحت و ورزش اختصاص دهید. خودتان را به یک وعده غذای خوشمزه دعوت کنید، لاک بزنید یا کاری را انجام دهید که حس خوبی به شما بدهد و خوشحال‌تان کند.

به دیگران کمک کنید

چگونه همیشه روحیه ی خوبی داشته باشیم

کمک به افراد نیازمند (چه به لحاظ روحی و چه جسمی)، می‌تواند احساس بسیار خوبی در شما ایجاد کند. وقتی احساس ناراحتی می‌کنید به دیگران کمک کنید. برنشتاین می‌گوید: هر وقت احساس ناراحتی، بی‌پناهی و درماندگی می‌کنید، راهی را برای کمک به دیگران پیدا کنید. کمک‌کردن به دیگران باعث می‌شود کمتر روی مشکلات و گرفتاری‌های خود تمرکز کنید. در نتیجه، حس بهتری را تجربه خواهید کرد و غرق مشکلات و درگیری‌های شخصی و فردی خود نمی‌شوید.

زیاد بخندید

سعی کنید به مشکلات بخندید و با خنده آن را به‌فراموشی بسپارید. قبول دارم که گاهی گفتن و به‌زبان آوردن چیزی خیلی ساده‌تر از انجام دادن آن است. بدون آنکه متوجه شوید، ممکن است درگیر روزمرگی‌های زندگی، اخبار و اتفاقات بد یا ترس‌هایی شوید که همه‌ی زندگی شما را تحت‌تأثیر خود قرار دهد. با خندیدن به ترس‌ها و مشکلات می‌توانید با دید بهتری به زندگی نگاه کنید. اگر موضوعی شما را ناراحت می‌کند این ابزار ساده و قدرتمند می‌تواند ترس و پریشانی را از شما دور کند تا با نگاه واقع‌بینانه‌تری به جنگ مشکلات و ترس‌های زندگی بروید.

نفس عمیق بکشید

چگونه همیشه روحیه ی خوبی داشته باشیم

برنشتاین بر این باور است که نفس کشیدن یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تغییر احساس و داشتن روحیه شاد است. او معتقد است حتی می‌توان این روش را در بدترین شرایط و تنش‌های روزمره نیز استفاده کرد. ۵ ثانیه نفس خودرا نگه‌ دارید، سپس در ۵ ثانیه آن را خارج کنید. هر وقت استرس داشتید و یا افکار منفی به سراغ‌تان آمد، این روش را فراموش نکنید. تمرکز شما روی نفس کشیدن، انرژی‌های منفی از شما دور می‌کند و در آرامش و دور از استرس می‌توانیدمنطقیتر تصمیم‌ بگیرید.

media-object

مهدی رستمی

راهکارهای ارائه شده بسیار عملی، ساده و قابل انجام می باشند.

media-object

فائزه عبدی

مطالب مفیدی بود