سرای دانش

چرا صدای خودم را دوست ندارم

بیشتر افراد وقتی صدای ضبط شده ی خود را می شنوند دچار یک حس عجیب و غریب می شوند

بعد از اینکه صدای خود را ضبط می‌کنید و می شنوید چه حسی دارید ؟ بیشتر افراد وقتی صدای خود را می شنوند دچار یک حس عجیب و غریب می شوند چرا که صدایی که ما هنگام صحبت کردنمان می شنویم با صدایی که بعد از ضبط کردن به گوشمان می رسد کاملا متفاوت است.

برای شما هم پیش آمده که صدای ضبط شده خود را گوش دهید و دچار تعجب شوید که آیا این صدای من است؟؟؟ چرا شنیدن صدای خودمان را دوست نداریم؟

در واقع آنچه که انسان از صدای خود هنگام صحبت کردن به گوشش می‌رسد با آنچه که حقیقی است و پس از ضبط کردن شنیده می‌شود دو صدای کاملا متفاوت است.

زمانی که شما با تارهای صوتی خود صحبت می‌کنید صدایی کاملا متفاوت از صدایی که در دستگاه پخش صدا شنیده می شود، است. این خاصیت به شما اجازه می دهد که صدای خود را کاملا متفاوت بشنوید.

چرا صدای خودم را دوست ندارم

امواج چگونه به گوش می رسد؟

زمانی که انسان صحبت می کند، امواج صوتی از طریق هوا به گوش می رسد و ارتعاشاتی در گوش ایجاد می شود و صوت به صورت یک پیام به مغز رفته و شما می شنوید. در حقیقت شما در این حالت دو منبع صدا دریافت می کنید: یکی امواج صوتی که از صدای خودتان به گوش می رسد و دومی ارتعاشات تارهای صوتی.

 

طی مطالعاتی که بر روی حنجره انسان انجام شده است، زمانی که صحبت می‌کنیم سایر افراد صدایی که از تارهای صوتی ما خارج می شود را می شنوند اما خود ما صدایی که از اطراف حفره‌های سینوس ها و تمام فضای خالی سر و حتی قسمت میانی گوش است را می شنویم. این است که آنچه ما می شنویم با آنچه که اطرافیان می شنوند کاملا متفاوت است.

 

چرا صدای ما به نظر خودمان جالب نیست؟

بیشتر مردم در گوش سپردن به صدای خودشان حس خوبی ندارند و معمولا فکر می کنند که چرا صدای من اینقدر بد است؟ این تناقص در حدی است که دانشمندان پس از یک آزمایش دریافتند تنها ۳۸ درصد از مردم توانستند صدای ضبط شده خود را فورا تشخیص دهند.

وقتی صدای ضبط شده خود را می‌شنویم از پیچیدگی و انعکاس صدا در کاسه سر و حفره‌های صورت خبری نیست این گونه می‌توان گفت که صدایی با ابعاد کمتر را در ضبط صوت می‌شنویم و از صدای خود متنفر می شویم.

 

درمان صدا

برای بسیاری از افراد که مشکلات روحی مرتبط با جنسیت دارند با شنیدن صدای ضبط شده خود حتی ممکن است جنسیت فرد را در صدا تشخیص ندهند و صدا را حتی به جنس دیگری نسبت دهند. این مسئله می تواند مشکلات بزرگی در این زمینه ایجاد کند چرا که همه ما دوست داریم صدایی دلنشین و مناسب شغل و شخصیت خود داشته باشیم تا تاثیرات بیشتری از این طریق اعمال کنیم.

اما اگر شما هم از این دسته افراد هستید که علاقه ای به صدای واقعی خود ندارید و علاقمند به تغییراتی در صدای خود هستید راه کارهایی وجود دارد که بتوانید آن را تغییر دهید.

می توانید با درمان گرهای صوتی مشورت کنید تا بر روی الگوهای تنفسی خود بیشتر کار کنید. تکنیک های تنفسی در تغییر صدا بسیار موثر هستند و از این روش نیز می توانید بهره مند شوید. این عمل همانند فیزیوتراپی برای صدا می باشد که کلا صدای شما را تغییر خواهد داد.

در هر صورت همیشه این مسئله را در نظر داشته باشید که آنچه را که شما می شنوید با آنچه را دیگران می شنوند بسیار متفاوت است و شما همواره صدای واقعی خود را نخواهید شنید تا مادامی که صدای خود را ضبط و گوش کنید. این مسئله به این معنا نیست که صدای خوبی ندارید بلکه یعنی شما صدای متفاوتی با صدای درون خود درک می کنید.

چرا صدای خودم را دوست ندارم

 

media-object

فائزه عبدی

خیلی جالب بود