سرای دانش

قبل از سوتِ پایان

دوران جمع‌بندی، وقت اضافه‌ی مسابقه‌ی کنکور است! این تعبیر را قبلا هم شنیده‌اید. مشخص است که این تشبیهِ فوتبالی شباهت‌های زیادی به رقابتِ بزرگ ما دارد.

دوران جمع‌بندي، وقت اضافه‌ي مسابقه‌ي كنكور است! اين تعبير را قبلا هم شنيده‌ايد. مشخص است كه اين تشبیهِ فوتبالي شباهت‌هاي زيادي به رقابتِ بزرگ ما دارد. نيم‌سال اول، نيمه‌ي اول و نيم‌سال دوم، به منزله‌ي نيمه‌ي دوم اين مسابقه بودند و از آن‌جا كه كار در نود دقيقه به پايان نرسيده، تعیینِ برنده به وقت‌های اضافه كشيده شده است. مسلما نمي‌توان نسبت به ادامه‌‌‌‌‌ی رقابت بی‌تفاوت بود و همه چیز را به سرنوشت سپرد. روشِ شجاعان اين نيست. بايد بازي را قبل از روزِ كنكور بُرد.

آيا مي‌دانيد در يك مسابقه‌ي فوتبال، يك تيم با چه خصوصيات و امتيازاتي مي‌تواند در همان وقت اضافه، كار را تمام كند و از ضربات پنالتي جلوگيري به عمل آورد؟ در مسابقه‌ي كنكور، ما هم بايد عضوي از اين تيمِ برنده باشيم!

قبل از سوتِ پایان

1-تيم برنده شخصيت قهرماني دارد:

دانش‌‌‌‌آموزان برتر علاوه بر تلاش بیشتر و تدارک بهتر، تواناییِ کنترل بیشتری بر عوامل روحی و روانی خود دارند و از این فاکتورها به نحو احسن استفاده می‌کنند. اراده‌‌‌‌‌ی پولادین، به خود متّکی بودن، تمرکز بر کار، کنترلِ موثر استرس، میل به پیروزی، انگیزه‌ي بالا، جسارت و بالاخره آرامش، مهم‌ترینِ این عوامل می‌باشند که به آنان کمک کرده حتی در سخت‌ترین شرایط هم دست از تلاش نکشند.

2- مديريت بهينه:

شما قبل از بازي فینال و در طول مسيري كه با هم پيموديم، « يادگيريِ يادگيري » و « تواناييِ توانايي » را با مديريت بر خود، هوش هيجاني بالا و تشخيصِ اولويت‌ها به دست آورده‌ايد. حال با اين فاكتورهاي تمايزساز، زمان شکارِ فرصت‌ها به دست آمده و نبايد به‌راحتي آن را از دست داد. دروازه‌ي حريف درست جلوي چشمان شما است.

قبل از سوتِ پایان

3-سخت‌كوشي و تداوم:

فارغ از هر وضعيتِ درسي كه داريد، كار را تمام شده فرض نكنيد. سرسختي كنيد و تا انتهاي مسابقه براي موفقيّت بجنگيد. فراموش كه نكرده‌ايد در دورانِ جمع‌بندي رتبه‌ها جابه‌جا مي‌شوند. بارها و بارها آزمون دادن در كانون و تمرینِ کنکور شما را آب‌ديده و پرتوان كرده و هرگز احساس ضعف و كم آوردن نخواهيد داشت. بعدها اين ايام به شيرين‌ترين خاطراتِ روزهاي تحصيلتان تبديل مي‌شوند.

4-استراتژيِ برتر:

مهم‌ترين چالشِ پيش روي شما، چگونگي جمع‌بندي، مرور و تثبيت اين حجمِ فراوانِ مطالب درسي قبل از کنکور بود. خوب تاكتيكِ ساده اما موثرِ سه روز يك‌بار، سال‌هاي سال است كه امتحان خود را به‌خوبي پس داده و مشاورين و پشتيبانان در نيمه‌ي مربيان، شما را از اهميّت و چگونگي اين روش آگاه ساخته‌اند و شما به‌تدريج و با آرامش در حال اجرای آن هستيد.

5-غنايِ تكنيكي:

با اعتماد شما به روش‌هايي چون ‌‌‌‌هدف‌گذاری چند از ده، ضربدر و منها، زمان‌هاي نقصاني و... و همچنین کسبِ مهارت در هر آزمون، يك سر و گردن بالاتر از حريفان خواهيد بود و اين ابزارها كليدِ حفظ نتيجه و برتري شما خواهند شد. مهارت و سرعت شما در سبقت گرفتن از رقبا به اين تكنيك‌ها نياز مبرم دارند و البته « استراتژيِ بازگشت» هم تعيين‌كننده خواهد بود.

6-كوله‌باري از تجربه:

از ابتداي مسير و از لحظه‌ي شروعِ مسابقه، سوار بر قطارِ مجهز و ايمنِ برنامه راهبردي و ايستگاه به ايستگاه تا به اين جا جلو آمديد و اكنون سرِ وقت و به سلامت در حوالي مقصديد. غير از غبارِ خستگي كه البته تا چند روز ديگر با شيرينيِ پيروزي زدوده مي‌شود، كوله‌باري از تجربه و دانش بر دوش داريد كه در اين دقایقِ آخرِ مسابقه، يار و ياور شما خواهد بود.

قبل از سوتِ پایان

-7 نيمكتِ قوي:

كتاب خودآموز، تست‌هاي نشان‌دار، خلاصه‌نويسي‌ها، نكته‌برداري‌ها و حاشيه‌نويسي‌های شما هرگاه كه لازم باشد، به ميدان مسابقه فراخوانده مي‌شوند تا قُواي تيمي شما تقويت شده و تحليل نرود. شما يك نيمكت طلايي داريد كه حريفان حسرتِ آن را خواهند خورد!

8-يارِ دوازدهم:

بهترين مشوقين و تماشاگران دنيا اين جا هستند! خانواده‌ي دلسوز و فرهيخته‌ي شما، دبیرانِ کاربلد و مشوق، مشاورين و پشتيبانانِ آگاه و پیگیر و دوستانِ هواخواهتان. سكّوهاي اين استاديوم، همه موفقيّتِ شما را فرياد مي‌زنند: به پيش قهرمانِ من!

در این قدم‌های باقی‌مانده‌‌‌‌‌ی وقتِ اضافه (دوران جمع‌بندي) با قدرتِ فراوان و اميدواريِ بالا حرکت کنید و همه‌ي اقداماتِ احتياطيِ لازم را هم به خرج بدهيد تا خداي ناكرده غافلگير نشده و يا با ندانم‌كاري، گُل به خودي نزنيد!  به‌زودي كنكور در پيشِ روي شما خواهد بود. فارغ از هر نتیجه‌ای در این مسابقه که شما قطعا برنده‌‌‌‌‌ی آن خواهيد بود، ما هم مثل هميشه، طرفدارِ شما باقی خواهيم ماند!

موفق باشید.

قبل از سوتِ پایان