سرای دانش

زنگ ورزش، زنگ سلامت

امکانات ورزشی در مدرسه

سلامت هر فردی تحت تاثیر عوامل گوناگونی چون ژنتیک، محیط‌زیست، خدمات پزشکی، سبک زندگی و... است و در این میان تمرینات بدنی‌ ورزشی جایگاه مهمی را دارند تا جایی که کاهش فعالیت بدنی می‌تواند سلامت فرد را تحت تاثیر قرار دهد. ورزش و فعالیت جسمانی نه تنها در ایجاد و حفظ تناسب اندام اثرات سودمندی دارد بلکه در پیشگیری از بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های قلبی‌عروقی، فشار خون، دیابت و چاقی و ... هم نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این میان ورزش برای کودکان، نوجوانان و جوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است تا جایی که در سال‌های اخیر سعی شده به برنامه‌های ورزشی در محیط‌های آموزشی نگاه ویژه‌ای شود چراکه ورزش نه تنها فواید جسمانی با خود به همراه می‌آورد بلکه می‌تواند فواید روان‌شناختی بسیاری برای دانش‌آموزان داشته باشد. کاهش افسردگی، کاهش اضطراب، فراهم آوردن سپری برای مقابله با استرس و بالا بردن عزت نفس و آسایش فکری از جمله فواید مهم ورزش است.

 

زنگ ورزش، زنگ سلامت
 

 ورزش زودتر، بیماری دیرتر 
دانش‌آموزان باید هر روز به فعالیت‌های منظم ورزشی براساس قدرت بدنیشان بپردازند تا قدم‌های صحیح به سوی آمادگی و کارآیی بدنی برداشته شود چرا که توجه به کارآیی بدن موجب می‌شود استخوان‌ها، مفاصل و عضله‌های بدن برای انجام حرکات و فعالیت‌ها نیرومند شوند. دستگاه‌های تنفس و جریان خون نیز تا حد بسیاری از اجرای برنامه‌ها و حرکت‌های صحیح ورزشی سود می‌برند. هر چه برنامه‌های متناسب ورزشی، زودتر و در سنین کمتری اجرا شود، ابتلا به امراض قلبی و دیگر نارسایی‌ها کمتر خواهد بود. ارتباط بین آمادگی بدن و سرعت انتقال، یادگیری، انضباط، سازگاری با محیط، ایجاد صفات اجتماعی و تعاون بادیگران غیرقابل تردید است و مربیان باید به آن توجه کنند. مهارت‌های بدنی زاییده قدرت استقامت و چابکی بدن است و با اجرای برنامه‌های صحیح ورزشی به دست می‌آید. 

زنگ ورزش، زنگ سلامت

مهارت‌های مربی ورزش 
برنامه تربیت بدنی باید به گونه‌ای طرح‌ریزی شود که دانش‌آموزان تسلط کامل بر بدن خود را به دست آورند و بتوانند مهارت‌های لازم بدنی راکسب کنند. حرکت‌های ورزشی باید متضمن کارایی، چابکی و نیرومندی بدن باشد و مربیان ورزشی باید چنین مهارت‌های لازم را جزو برنامه‌های تربیت بدنی منظور کنند. یکی از اقدامات برای موفقیت‌ مربیان ورزشی ایجاد ارتباط با والدین دانش‌آموزان است. مربیان با دعوت از اولیا برای تماشای مسابقه‌ها و فعالیت‌های ورزشی فرزندانشان، می‌توانند آنها را به امر ورزش و سلامت علاقه‌مند سازند. چه بسا افرادی در بین پدر و مادران دانش‌آموزان پیدا شوند که برای پیشرفت ورزش مدرسه فرزند خود، از هیچ‌گونه کمک مادی، معنوی کوتاهی نکنند حتی ممکن است والدینی پیدا شود که برای آماده‌سازی میدان‌های ورزشی و خرید وسایل ورزشی کمک موثری به عمل آورند. بسیاری از والدین به ویژه کسانی که سابقه ورزشی دارند می‌توانند از لحاظ فنی و آموزشی به کمک مربیان ورزش بشتابند. به هر حال باید متذکر شد، جلب نظر والدین، از نظر پیشرفت برنامه‌ها برای سلامت بسیار مهم است. 

 

زنگ ورزش، زنگ سلامت

 

امکانات ورزشی 
از طرفی میدان‌های ورزشی هر مدرسه باید از نظر فضای کافی و وسایل ورزشی به گونه‌ای مجهز باشد که روزها و ساعت‌های تعطیل هر مدرسه‌، دانش‌آموزان علاقمند بتوانند از آن استفاده کنند. مسابقه‌های ورزشی داخلی هر مدرسه‌ای به آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان کمک قابل توجهی می‌کند. روزهای تعطیل باید از زمین‌های ورزشی هر مدرسه برای اجرای مسابقه‌های ورزشی نوجوانان و جوانان استفاده شود. هرچه تعداد افراد استفاده‌کننده از این زمین‌ها بیشتر باشد سلامت، کارایی و نیرومندی جامعه بیشتر تامین می‌شود. باشگاه‌های ورزشی نیز به تامین تندرستی جوانان کمک قابل‌توجهی خواهند کرد به شرطی که این باشگاه‌های ورزشی زیر نظر مربیان کارآزموده اداره شوند.

 

زنگ ورزش، زنگ سلامت
media-object

فریبا اله دادی

واقعا تحرک برای دانش آموزان دبستانی که اکثرا درگیر بازی های کامپیوتری هستند بسیار لازم و ضروری هستش. ممنون از شما