سرای دانش

کنترل خشم در کودکان

برای کنترل خشم درکودکان راهکارهایی وجود داردکه والدین با انجام آن می توانند کمک زیادی به کودکان خشمگین کنند.

خشم در کودکان یکی از شایع ترین مشکلات است.دلیل خشم در کودکان این است که نمی توانند درک درستی از محیط اطراف خود داشته باشند . از آنجا که کودک نوپاست، هر چند احساسات او بسیار قوی است اما وسیله کافی برای ابراز ناامیدی را ندارد و همین او را بیش از پیش ناامید کرده و از عصبانیت منفجر می کند. در نهایت او به دیگران حمله کرده با تنها وسیله دفاعی اش به کودک دیگر آسیب می رساند.

به طور کلی ناراحتی یک کودک به دلیل جدایی والدین ، بیماری ، مرگ ، تولد خواهر یا برادر، تغییر منزل و یا دیگر اتفاق های مهم زندگی ، اغلب در او پنهان می ماند و با بروز عصبانیت و پرخاشگری به کودک آسیب می رساند. زیرا او احساس می کند مورد آزار و اذیت واقع شده و سعی می کند این احساس را منتقل کند.

کنترل خشم در کودکان

دلایل بازی کردن کودکان با بزرگسالان

گاهی همین دلایل مطرح شده باعث می شود کودک با کودکان بزرگ تر از خود که در رشد زبانی و توانایی درک، در مراحل بالاتری هستند (یا حتی بزرگ سالان منعطف و آشنا با نیازهای کودک) ارتباط بهتر (و نه البته بدون هیچ چالشی) برقرار کند. هرچند دلایل دیگری نیز برای بازی کردن با کودکان بزرگ تر از خود مطرح است، به طور مثال:داشتن هوش عقلی یا هوش هیجانی بالاتر از همسالان، داشتن خواهر یا برادر بزرگ تر یا احساس نیاز به حمایت شدن و داشتن کنترل که در بازی با بزرگ ترها بیشتر برآورده می شود.

کنترل خشم در کودکان

تکنیک های موثر برای کنترل خشم کودکان

1- به کودک بیاموزید میان احساس و رفتار تمایز قائل شود.

خشم احساسی طبیعی و سالم است. اما درک تفاوت میان احساس خشم و رفتارهای پرخاشگرانه (عصبانیت) برای بسیاری از کودکان دشوار است. به کودک آموزش بدهید که روی احساسات خود نامی بگذارد، تا بتواند احساس خشم، ناکامی و ناامیدی خود را به بیان درآورد.

به او بگویید: «عصبانی‌شدن اشکالی ندارد، اما کتک‌زدن دیگران ممنوع است». به او کمک کنید به این درک برسد که در زمان احساس خشم، کنترل رفتارهایش در دست خود اوست.

2- الگوی خوبی از مهارت های مدیریت خشم باشید. 

بهترین روشی که می‌توانید به کودک مدیریت بیاموزید، این است که به او نشان بدهید درمواقع بروز خشم چگونه برخوردی دارید. اگر کودک شاهد عصبانیت شما باشد، احتمالا همین کار را هم خواهد کرد. اما اگر او شاهد کنارآمدن شما با احساسات‌تان به شیوه‌ای مهربانانه‌تر و آرام‌تر باشد، او هم این روش را انتخاب خواهد کرد.

هرچند، اهمیت دارد که کودک را درمعرض بسیاری از مشکلات دوران بزرگسالی که با آن مواجه‌اید، قرار ندهید، اینکه او شاهد باشد که چگونه خشم‌تان را مدیریت می‌کنید، بسیار مهم است. به مواقعی اشاره کنید که دچار احساس ناکامی می‌شوید تا کودک متوجه شود که بزرگسالان هم گاهی دچار خشم می‌شوند.

3- برای عصبانیت قانونی داشته باشید.

بیشتر خانواده‌ها قوانین نانوشته‌ای درباره‌ی عصبانیت دارند که می‌گوید کدام رفتارها قابل‌قبول و کدام‌ یک غیرقابل‌ قبول هستند. برخی خانواده‌ها اهمیتی نمی‌دهند که درب به‌هم‌کوبیده شود یا صدا بالا برود. برخی خانواده‌ها هم تحمل این رفتارها را ندارند.