سرای دانش

تقویت رشد جسمی کودکان

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که می‌توان آن را پیش‌‌نیاز یادگیری دانست، مهارت حرکتی است. رشد حرکتی کودکان در درجه‌ی اول به رشد فیزیکی کلی، خصوصاً رشد استخوان‌بندی و رشد عصبی- عضلانی وابسته است.

برای تقویت رشد جسمی کودکان پیش دبستان ۵ تا ۶ سال می توانید فعالیت های ساده ای که در ادامه پیشنهاد می شود را با کودکان خود انجام دهید. اما قبل ازپرداختن به فعالیت های پیشنهادی برای تقویت رشد جسمی کودکان پیش دبستان ، بیان این نکته ضروری است که در انجام فعالیت ها فقط به این دلیل که فکر می کنید یک فعالیت برای تقویت رشد جسمی فرزندتان خوب است او را وادار به انجام دادن آن نکنید.

وقتی او از کاری لذت ببرید یا اگر برایش مثل بازی باشد، خودش با علاقه آن را انجام خواهد داد. اما اگر او از کاری خوشش نمی آید مجبورش نکنید و نگران نشوید. این بدان معنی نیست که او مهارت های رشد و نمو را کسب نخواهد کرد؛ بلکه نشان می دهد که او آن ها را از راه های دیگری به دست خواهد آورد. هنوز کارهای زیادی وجود دارند که می توانید برای تقویت رشد جسمی کودکان پیش دبستان انجام دهید. به فهرستی که در ادامه آمده است توجه کنید!

از آن‌جایی‌ که کودکان بيشترين ساعات خود را به بازی و فعاليت می‌پردازند، انتخاب نوع بازی و اسباب‌بازی برای آن‌ها بسيار مهم است. عواملی چون تفاوت‌های فردی، ميزان سلامتی، بهره‌ی هوشی، جنسيت و … در انتخاب نوع بازی کودکان دخالت دارند. 

تقویت رشد جسمی کودکان

فعالیت هایی که در تقویت رشد جسمی کودکان پیش دبستان می توانند مفید باشند را ما در دو دسته قرار دادیم:

۱) فعالیت هایی برای رشد و تقویت مهارت های حرکتی ظریف 

اصطلاح “مهارت های حرکتی ظریف” (Fine Motor Skills) اشاره به حرکات کودک شما با استفاده از عضلات کوچک در دست و ساعد دارد. برای مثال وقتی او یک نخود را بر می دارد و دوباره آن را روی زمین می گذارد، او در حال نشان دادن یکی از مهارت های حرکتی ظریف خود است.

۲) فعالیت هایی برای رشد و تقویت مهارت های حرکتی درشت .

اصطلاح “مهارت های حرکتی درشت” (Gross Motor Skills) اشاره به فعالیت هایی دارد که نیاز به استفاده از عضلات بزرگ در بازوها، پاها و لگن دارند. چند نمونه از مهارت های حرکتی درشت عبارتند از راه رفتن، دویدن و پریدن و …

تقویت رشد جسمی کودکان