سرای دانش

راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان

راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان را در این مقاله مطالعه کنید

آیا از روش های ایجاد انگیزه در نوجوانان آگاهی دارید؟ وقتی والدین از خودشان می پرسند " چگونه به نوجوانم انگیزه بدهم" معمولا این معنی را دارد که چگونه می توانم کاری کنم که نوجوانم آن چه را که من می خواهم انجام دهد یا چکار کنم که او در زندگی تعادل داشته باشد. نوجوانی دوره بسیار حساسی است که خود والدین هم آن را به اشکال متفاوتی تجربه کرده اند. بنابراین ایجاد انگیزه در نوجوان یا پیشگیری از ناامیدی و بی انگیزگی، نیازمند صبوری و دقت عمل والدین است. هر قدم اشتباه ممکن است در بی انگیزه تر شدن نوجوان موثر باشد. در این مطلب به اصول و راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان می پردازیم.

راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان

تعریف انگیزه

انگیزه، دلیل اعمال، امیال و نیاز های افراد است. همچنین انگیزه جهت گیری یک فرد در انجام یک رفتار و تکرار آن است. انگیزه از دو منبع ناشی می شود. یا از دیگران و اتفاقات بیرونی تاثیر می گیرد که به آن انگیزه بیرونی گفته می شود. یا از درون فرد نشات می گیرد که به آن انگیزه درونی می گویند. انگیزه یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث به حرکت در آوردن فرد و انجام کاری می شود. تسلط بر انگیزه ها به فرد در رسیدن به سطوح بالایی از اهدافی که نیازمند تمرینات پایدار و ارادی هستند بسیار مهم است. اهدافی مثل پزشکی، نوازندگی یا ورزش حرفه ای نیاز به انگیزه ای قوی دارد.

علل بی انگیزگی در نوجوانان

برای ایحاد انگیزه در نوجوانان یافتن علل بی انگیزگی می تواند شروع باشد. برخی از اصلی ترین عللی که شناسایی شده اند، عبارتند از:

دلیل محکم نداشتن:

ممکن است نوجوان واقعا برای انجام کاری دلیل پیدا نکند یا پاداش و مزایای آن کار به اندازه ای نباشد که او را مصمم و علاقه مند به انجام آن نشان دهد.

اهداف بزرگ:

این مورد به این معناست که هدف مورد نظر آنقدر بزرگ و دست نیافتنی به نظر می رسد که نوجوان از نگاه کردن به آن هم می ترسد. او سعی نمی کند که با مشکل رو به رو شده و غول را به پایین بکشد، فقط از آن ترسیده و فرار کردن را ترجیح می دهد.

عدم اعتماد به نفس:

ممکن است نوجوان به انجام کاری علاقه مند باشد اما واقعا به این که می تواند آن را انجام دهد اعتقاد نداشته باشد. این نوجوانان مدام در سرشان صدایی می شوند که می گوید "تو نمی توانی، پس سعی کردن بی فایده است".

به سادگی خسته شدن:

در زندگی راه های زیادی برای رفتن و کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. فکر کردن به همه آنها در بهترین حالت باعث استرس و در بدترین حالت باعث نابودی نوجوان می شود. درگیر شدن در مسیرهای متنوع و پر تعداد فقط باعث خستگی شده و آن چیزی که برای انجام جدی یک کار نیاز است، یعنی جرقه و محرک رفتن به یک مسیر، هیچوقت به دست نمی آید.

مبتلا شدن به بیماری ترس:

ترسیدن به طور ناخودآگاه انگیزه های نوجوان برای انجام یک کار را از بین می برد. به این معنی که او از شکست خوردن و شرمنده شدن پیش خودشان می ترسند. در این گونه موارد فرد از موقعیت های ناشناخته و حتی موفقیت نیز می ترسد. علائم این ترس شامل: به عقب انداختن یک وظیفه، اضطراب، مقاومت برای انجام ندادن و نگرانی شدید است.

سبک زندگی ناسالم و عوارض آن:

در این مورد نوجوان دچار خستگی و کندی بیش از حد می شود. همچنین دردهای جسمی آزار دهنده، تیرگی و ابهام در تفکر و اشکال در تمرکز آن ها را آزار می دهد. برخی راه های سالم زندگی کردن شامل:

  • خواب کافی و به موقع (7-8 ساعت در شب)
  • ورزشی که منجر به عرق کردن شود
  • خوردن صبحانه سالم
  • لذت بردن از غذا و طعم آن و عدم انجام کارهایی مثل چک کردن موبایل یا تماشای تلویزیون هنگام غذا
  • تغذیه سالم و پرهیز از مواد غذایی مضر
  • محدودیت در استفاده از محرک هایی مثل نیکوتین، الکل و کافئین

تعیین کردن اهداف به شکل خیلی بزرگ یا خیلی کوچک:

در این مورد یا اهداف انقدر کوچک تعیین می شود که فرد را از منطقه راحتی و آسایش خود خارج نمی کند و موفقیت در آنها اثر مثبت چندانی ندارد، یا انقدر بزرگ و زیاد تعیین می شوند که نوجوان نمی داند چگونه باید با آنها برخورد کند و باعث تخریب اعتماد به نفس او خواهد شد.

بی تابی و بی قراری:

این مورد به این معناست که رسیدن به هدف خیلی بیشتر از حدی که نوجوان فکر می کرد طول می کشد. این بی تابی و بی قراری در اکثر مواقع باعث ترک کردن مسیر رسیدن به هدف و در نهایت شکست و بی انگیزگی می شود.

راهکارهای افزایش انگیزه در نوجوان

تشویق کلید ایجاد انگیزه در نوجوان است اما باید به روش درست و در جای درست از آن استفاده شود. چند مورد از ابزار درست تشویق و پرورش فرزند که در ادامه آمده است، به گونه ای طراحی شده که بتوانید به شیوه درست نوجوان را تحریک و تشویق کنید.

تعریف و تمجید کنید:

نوجوان زمانی که احساس کند خوب است، بهتر رفتار می کند. تعریف کردن از نوجوانی که در اکثر مواقع به طور دائم بخاطر عملکردشان مورد نقد و سرزنش قرار می گیرند بسیار در تقویت انگیزه آنها موثر است. ندیده شدن کارهای مثبت توسط والدین، نوجوان را نسبت به ادامه آن روند ناامید و بی انگیزه می کند. یکی از راه های مثبت در این زمینه برگزار کردن جلسات خانوادگی است. سعی کنید به نوجوان اجازه ابراز خود و نظراتش را بدهید و پس از شنیدن راهکارهای مثبت، از او تشکر کنید. از آنها در مورد کارهایی که می خواهند انجام دهند سوال کنید و اجازه بدهید به منحصر به فرد بودن خود پی ببرد.

شوخ طبع باشید:

نوجوانان از شوخی خیلی بیشتر از نصیحت و نق زدن خوششان می آید. اشتباهات و کوتاهی های آنها را با رفتار یا دستورات طنز آمیز به آنها گوش زد کنید. قطعا از سرکوفت زدن و تخریب کردن جواب مثبت تری خواهید دید.

با آنها قرار داد ببندید یا از ژتون تشویقی استفاده کنید:

با آنها قرار داد ببندید که اگر آن کار را انجام دهی به این پاداش ها می رسی. به عنوان مثال اگر کودک و نوجوان شما یک هفته به طور منظم ورزش کرد یا صبحانه اش را کامل خورد، به او قول یک وعده فست فود بدهید و به قول خود عمل کنید. یا مثلا برای هر ساعت استفاده کمتر از موبایل، به او ژتون بدهید و برای هر تعداد ژتون، جایزه مشخص و در دسترسی تعیین کنید. همچنین اگر نوجوان خواست چیزی از شما قرض بگیرد، از او وثیقه دریافت کنید و در صورت برگرداندن آن قرض به طور کامل، وثیقه را به او برگردانید. همه این تکالیف و قرار دادها، به نوجوان یک سبک زندگی هدفمند و نتیجه بخش را آموزش می دهد که هم برای پیشگیری از بی انگیزگی و هم برای رهایی از آن بسیار موثر خواهد بود.

انگیزش از طریق مشارکت:

یادگیری عاملی موثر در ایجاد انگیزه در نوجوانان است. سعی کنید برای نوجوان چالش ایجاد کنید و پس از انجام صحیح هر چالش، مهارت جدید را به او یاد بدهید یا سطح بالاتری از مهارت قبلی را در اختیار او بگذارید. سعی کنید در این مورد بسیار حساس و با دقت عمل کنید، هر شکست به منزله نا امیدی است. پس سعی کنید چالش ها را نسبت به توانایی فرزندتان طراحی کنید تا عطش یادگیری در او زنده بماند.

حل کردن مشترک مسائل با نوجوان:

در این مورد 4 مرحله وجود دارد:

  • نوجوان مشکلات و اهداف خود را بیان کند.
  • والدین مسائل و اهداف خود را بیان کنند.
  • اگر اهداف و طرز فکر والدین از هم دور است، دوطرف از بارش فکری و بیان نظرات و راهکار های مختلف مد نظر خودشان، به یک راه حل مشترک برسند.
  • در صورت عدم دست یابی به یک راه حل مشترک، مدتی از راه حل یکی از طرفین استفاده شود و در صورت نتیجه ندادن راه حل طرف مقابل امتحان شود.

این روش ها ساده ترین و سریع ترین راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان است. در هر مورد، نوجوان نیازمند راهنمایی و آموزش والدین است و چیزی که در اثر بخشی این موارد مهم است، پیگیری، دقیق عمل کردن و صبور بودن برای رسیدن به هدف می باشد. توسط این روشها تحمل، مسئولیت پذیری، روش های درست حل مسئله، مهارت های زندگی و همکاری کردن را به نوجوان آموزش می دهد و به او کمک می کند در شرایط مختلف، بهترین تصمیم ها را اتخاذ کند و آینده روشن تری پیش روی خودش ببیند.