سرای دانش

مهارت هایی که یک نوجوان تا 16 سالگی باید بیاموزد

برخی مهارت‌ها را می‌توان بایسته‌هایی در نظر گرفت که هر فرد 16 ساله باید به عنوان یک نوجوان برای موفقیت در زندگی آینده‌اش، تا این سن در وجود خود پرورش داده باشد.

یک نوجوان 16 ساله به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟ «جولی لیتکات هیمز»، رئیس سابق دانشکده روان شناسی دانشگاه استنفورد، در پاسخ به این که یک فرد 16 ساله به چه مهارت هایی نیاز دارد 8 مورد را ذکر کرده است که در ادامه آن ها را با هم مرور می کنیم؛ مواردی که خیلی از آن ها در عین سادگی به راحتی مغفول واقع می شوند.

1- باید بتواند با دیگران وارد گفتگو شود: استادان و رئیس دانشگاه، مشاوران، صاحبخانه، کارکنان فروشگاه، مدیران منابع انسانی، همکاران، متصدیان بانک، کارکنان بخش بهداشت و درمان، راننده‌های اتوبوس، تعمیرکاران خودرو، همه و همه از جمله کسانی هستند که یک فرد بالغ در زندگی واقعی با آن‌ها روبه رو خواهد شد. خیلی از ما به فرزندانمان یاد می‌دهیم با غریبه‌ها حرف نزنند، در حالی که باید به آنها مهارت مهمتری را بیاموزیم؛ مهارت تشخیص معدود غریبه‌های بد از اکثریت خوب یا حداقل بی‌آزاری که به تعامل با آنها نیاز خواهند داشت. نبود آموزش این مسئله باعث می‌شود نوجوانان بدون آنکه چگونگی رویارویی محترمانه با غریبه‌ها را یاد بگیرند به مرحله تازه‌ای از زندگی خود قدم بگذارند. از یاد نبریم که فرد بالغ در دنیای واقعی نیاز پیدا می‌کند از غریبه‌ها کمک و راهنمایی بگیرد. 

مهارت هایی که یک نوجوان تا 16 سالگی باید بیاموزد

2- اطراف خود را بشناسد: محیط دانشگاه و شهر محل سکونت، کار یا تحصیل، از جمله مواردی است که 16 ساله‌ها با آنها مواجه می شوند و باید بتوانند موقعیت مورد نظر خود را در آنها بیابند. بسیاری از والدین فرزندان خود را به هر جایی که لازم باشد می‌رسانند یا آنان را همه جا همراهی می‌کنند، حتی وقتی خودشان با اتوبوس، دوچرخه و یا حتی پیاده می‌توانند از پس این کار بر بیایند. به همین دلیل بسیاری از نوجوانان نمی‌دانند چگونه باید از محلی به محل دیگر بروند، از چه وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، کی و کجا از خودروی شخصی کمک بگیرند یا حتی چگونه بنزین بزنند. رساندن و برداشتن همیشگی فرزندان از نقاط مختلف همیشه به آنان کمک نمی‌کند.

3- تکالیف و وظایف خود را مدیریت کند: بسیاری از والدین همه چیز را خودشان به فرزندانشان یادآوری می کنند؛ مثلاً این که چه کاری را چه موقع انجام دهند. حتی گاهی اوقات در انجام این وظایف به آن ها کمک هم می‌کنند و گاهی به جای آنها کاری را انجام می‌دهند. این می شود که نوجوانان یاد نمی‌گیرند چطور بدون یادآوری دیگران کارهایشان را اولویت‌بندی و حجم تکالیفشان را مدیریت کنند و یا کارهایشان را به موقع به انجام برسانند. 

مهارت هایی که یک نوجوان تا 16 سالگی باید بیاموزد

4- از پس امور منزل بر بیاید: والدین این روزها در انجام کارهای منزل زیاد از فرزندانشان درخواست کمک نمی‌کنند؛ زیرا فکر می‌کنند کارهای مدرسه و فوق‌برنامه وقت زیادی برای کاری دیگر باقی نمی‌گذارد. به همین دلیل، بچه ها یاد نمی‌گیرند روی پای خود بایستند، نیازهایشان را برطرف کنند، به نیازهای دیگران احترام بگذارند یا سهم خود را به عنوان عضوی از جمع ادا کنند.

5- از پس حل مشکلات بینافردی بر بیاید: بسیاری از والدین برای حل سوءتفاهم ها یا تسکین احساسات جریحه دار شده فرزندان خود پا به میان می‌گذارند. این می شود که نوجوانان یاد نمی‌گیرند بدون پادرمیانی بزرگترهای خود چگونه با تنش‌های بین فردی مواجه شوند و آنها را حل و فصل کنند. نداشتن توانایی در حل مشکلات بین فردی بعدها در آمار بالای پدیده هایی مثل طلاق به وضوح خود را نشان می‌دهد. 

6- با بالا و پایین های زندگی کنار بیاید: کلاس‌های مختلف، فشار کاری، تکالیف دانشگاهی، رقابت‌های درسی، معلم‌ها، استادان یا رؤسای بدقلق از جمله مواردی هستند که هر فرد بالغی باید بتواند با آنها کنار بیاید. بسیاری از والدین هر وقت مشکلی پیش می‌آید پادرمیانی می‌کنند، کارهای فرزندانشان را انجام می‌دهند، مهلت بیشتری برایشان می‌گیرند و به جای آنان صحبت می‌کنند. به این ترتیب نوجوانان این حقیقت را یاد نمی‌گیرند که در مسیر زندگی واقعی، اوضاع همیشه بر وفق مرادشان پیش نمی‌رود. آن ها یاد نمی‌گیرند که در صورت خوب پیش نرفتن اوضاع، چگونه باید خودشان را مدیریت کنند. 

7- درآمد داشته باشد و پول خود را مدیریت کند: بیشتر نوجوانان کار نیمه وقتی انجام نمی دهند و هر زمان لازم باشد از والدینشان پول توجیبی دریافت می‌کنند. به همین دلیل مسئولیت‌پذیری لازم برای انجام وظایف محوله، پاسخگویی در برابر مقام بالاتری که لزوماً وابستگی عاطفی به آن ها ندارد، و یا قدردانی به خاطر چیزهای مختلف و مدیریت کردن پول را یاد نمی گیرند. 

مهارت هایی که یک نوجوان تا 16 سالگی باید بیاموزد

8- ریسک کند: مسیری که بیشتر نوجوانان در زندگی خود طی می‌کنند به وسیله والدینشان طراحی و تمام موانع و نواقص آن برطرف شده است. به همین دلیل بیشتر آنان این حقیقت را فرا نمی‌گیرند که موفقیت نتیجه تلاش، شکست و تلاش مجددی است که تنها با کنار آمدن با ناملایمات زندگی میسر می‌شود.

مهارت هایی که یک نوجوان تا 16 سالگی باید بیاموزد

منبع: www.namnak.com