سرای دانش

9 مهر روز همبستگی و همدردی با کودکان فلسطینی

رژیم صهیونیستی سالهای متمادی است که سیاست مخرب و گسترده ای را علیه کودکان فلسطینی آغاز کرده و با بازداشت، قتل و شکنجه کودکان فلسطینی به بهانه های پوچ و واهی، آنان را در ورطه خطر جدی قرار داده است.

 

9 مهر، سالروز شهادت نوجوان غیور فلسطینی،‌ محمد الدوره را روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی نامیده‌اند تا یاد و خاطره این مردان کوچک دفاع از سرزمین‌های مقدس گرامی داشته شود.

 


12 سال پیش در سال 2000 میلادی در چنین روز "محمد الدره" نوجوان 12 ساله فلسطینی هنگامی که پشت پدرخود مخفی شده بود تا از آتش نظامیان صهیونیستی در امان باشد ، توسط یک سرباز مسلح به سلاح گرم با شلیک چند گلوله دربرابر دیدگان پدر، مردم و شبکه های خبری به شهادت رسید .
رژیم صهیونیستی سالهای متمادی است که سیاست مخرب و گسترده ای را علیه کودکان فلسطینی آغاز کرده و با بازداشت، قتل و شکنجه کودکان فلسطینی به بهانه های پوچ و واهی، آنان را در ورطه خطر جدی قرار داده است. ارتش اشغالگر صهیونیستی و نیروهای امنیتی این رژیم برای بازداشت و زندانی کردن کودکان فلسطینی از راهها و روشهای گوناگون استفاده می کنند که در واقع می توان گفت همه آنها نوعی ربودن کودک از کوچه، خیابان و خانه و کاشانه آنان است. مهمترین هدف اسرائیل از بازداشت و زندانی کردن کودکان فلسطینی خارج کردن آنها از افکار مقاومت و مبارزه جویی علیه صهیونیست هاست .

 

 

امروز بزرگ‌ترین جرم نوجوانان فلسطین زاده شدن در سرزمین مادریشان است و برخورد نظامیان اشغالگر صهیونیستی با آنها چنان زننده و غیرانسانی است که رسانه‌های دنیا را جرات پخش آن نیست. به عنوان نمونه می‌توان به بازداشت هزاران نوجوان فلسطینی که سنی بین 13 تا 18 سال داشته‌اند را در سال‌های انتفاضه الاقصی بیان کرد که از آغاز و در هنگام بازداشت انواع اهانت، شکنجه، رفتار خشونت‌آمیز و غیراخلاقی در زندان‌ها و مراکز بازجویی با آنها شده است.

نیروهاى امنیتى این رژیم از هیچ جنایتى همچون بازداشت، شکنجه و محروم کردن آنان از ابتدایى‏ترین امکانات بهداشتى و مواد غذایى سالم و کافى علیه کودکان کوتاهى نمى‏کنند. برخورد نیروهاى اشغالگران صهیونیستى در برابر کودکان فلسطینى چنان زننده و غیر انسانى است که گویا این نیروها با بمب هسته‏اى و سلاح کشتار جمعى مواجه شده‏اند که مارک کودک فلسطینى بر روى آن چسبانده اند!

 

 


در سال 1947 سازمان ملل طی قطعنامه ای روز 29 نوامبر را روز همبستگی با مردم و کودکان فلسطینی اعلام کرد. از آن زمان در این روز همگی مردم دنیا توجه خود را به فلسطین و کودکان فلسطینی معطوف می کنند. این سرزمین از سال ها پیش توسط اسرائیل اشغال شده است. مردم این کشور حق دارند که دوباره به خانه هایشان بازگردند و از حقوقی که از آن محروم شده اند برخوردار شوند. اما هر روز بر شمار قربانیان این کشور اضافه می شود. این در حالی است که مردم فلسطین از ابتدایی ترین امکانات بهداشتی و مواد غذایی سالم و کافی محروم هستند. نیروهای اسرائیلی با کودکان فلسطینی بسیار بدرفتاری می کنند. دولت اسرائیل قصد دارد با شکنجه و زندانی کردن کودکان فلسطینی به همه مردم و کشورهای دنیا نشان دهد که به قوانین سازمان ملل توجهی نمی کند و هیچ ارزشی برای خواسته کشورهای دنیا قائل نمی شود. کودکان فلسطینی در کشور خودشان امنیت ندارند و اگر وارد خیابان ها شوند نیروهای اسرائیلی آنها را از کوچه و خیابان می دزدند . سازمان ملل طی گزارشی اعلام کرد کودکان فلسطینی بیش از پیش در جریان حملات اسرائیل کشته می شوند و شمار کودکان قربانی در این درگیری ها دو برابر شده است. شیوع اضطراب، ناهنجاری های خواب و خوراک در بین این کودکان به شدت افزایش یافته است.

 

 

این رژیم با شکنجه، بازداشت و سرکوب کودکان فلسطینى به جهانیان نشان مى‏دهد که هرگز به قوانین بین‏ المللى و دلایل منطقى پایبند نبوده و به خواسته‏هاى جامعه بین المللى نیز در این خصوص اهمیتى قایل نخواهد بود. دشمن صهیونیستى در پنجاه سال گذشته بویژه در سالهاى اخیر و دوران انتفاضه فلسطینیان، کودکان و قشر جوان سرزمین فلسطین که آینده سازان این سرزمین هستند را هدف کین خود قرار داده است.


پس از اعلام روز شهادت محمد الدوره به عنوان روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ، این روز به عنوان نمادی از دادخواهی دانش آموزان ایرانی از مستکبران جهان و اعلام همدردی و همبستگی میان دانش آموزان ایرانی و کودکان و نوجوانان مبارز فلسطینی تبدیل شده است.

 

منبع: https://www.ilam.ac.ir