سرای دانش

چگونه با دانش آموزان خود ارتباط صحیح و کامل برقرار کنیم

چگونه می شود یک ارتباط صمیمی با دانش آموز برقرار کرد. این مشکلی است که اکثر معلمان با دانش آموزان خود دارند و...

چگونه می شود یک ارتباط صمیمی با دانش آموز برقرار کرد، این مشکلی است که اکثر معلمان با دانش آموزان خود دارند و از اکثر همکارانم بارها شنیده‌ام که نمی‌توانند با دانش آموز خود یک ارتباط صحیح و صمیمی برقرار کنند.

حال برای رفع این مشکل در زیر به چند نکته که باعث برقراری ارتباط کامل بین معلم و شاگرد می‌شود اشاره می‌کنم. امیدوارم که این نکات مورد استفاده شما همکاران و دوستان معلم  قرار بگیرد. در پایان اگر نکته‌ای به ذهن شما می‌رسد یا تجربه‌ای که خودتان کسب کرده‌اید که به آن اشاره نشده است دربخش نظرات مرقوم فرمائید.

بیشتر متخصصان تعلیم و تربیت ارتباط را نوعی رابطه دو طرفه می‌دانند و به طور کلی ارتباط انسانی را به دو مقوله کلامی و غیر کلامی تقسیم می کنند. اما در کلاس درس اکثر رابطه ها یک طرفه می‌باشد و معلم متکلم وحده است.

چگونه با دانش آموزان خود ارتباط صحیح و کامل برقرار کنیم ؟

به نظر من مهمترین مهارت در زمان تدریس شما، برقراری یک ارتباط صحیح با همه‌ی دانش آموزانتان می‌باشد و این مقوله باید در طرح درس سالانه شما ذکر گردد تا از همان ابتدا به فکر ارتباط صحیح با دانش آموزتان باشید. اگر این رابطه به خوبی برقرار شود اکثر هدف‌های آموزشی با کیفیت و پویای بیشتری تحقق می یابند.

برخی از راهکارهای برقراری ارتباط صحیح بین معلم و شاگرد عبارتند از:

1- لطفا اشتباه دانش آموزان خود را بزرگ نکنید. این کار باعث می‌شود بعد از مدتی دانش آموز فکر کند و باور کند که هر کاری انجام می دهد یا هر سخنی که می زند اشتباه بوده و به یک دانش آموز منزوی تبدیل شود.

2- همیشه با همه ی دانش آموزانتان احوال پرسی کنید و حتی در مورد مشکلات شان از آنها سوال کنید و با مهربانی و دلسوزی سعی در رفع مشکلات آنها بکنید.

3- به نظریات و سخنان دانش آموزانتان چه در هنگام تدریس و چه در هنگام غیر تدریس خوب گوش دهید و سخن شان را در وسط کلام شان قطع نکنید.

4- هیچ گاه در کلاس و مدرسه به یک نفر توجه و اهمیت خاصی نشان ندهید و یک نفر را در کلاس یا مدرسه برجسته نکنید.

5- به دانش آموزانتان مانند یک برادر یا خواهر کوچکتر احترام بگذارید.

6- به تک تک دانش آموزانتان مسئولیت بدهید. این کار باعث افزایش حس اعتماد به نفس دانش آموز می شود. (در اکثر مدارس و کلاس ها دیده می شود که یک دانش آموز از ابتدای سال تحصیلی تا پایان سال تحصیلی به عنوان نماینده کلاس تعیین می شود که این کار باعث سرخوردگی دانش آموزان دیگر شده و کاری بس اشتباه است)

چگونه با دانش آموزان خود ارتباط صحیح و کامل برقرار کنیم ؟

7- جای مناسب در کلاس برای خود انتخاب کنید و با همه ی دانش آموزان در تعامل و رفت آمد باشید.

8- فضای کلاس درس تان را جذاب کنید و از آثار تک تک دانش آموزان در کلاس درس استفاده کنید. (سال گذشته از دانش آموزان خودم خواستم که هر کس می تواند یک روزنامه دیواری به زبان انگلیسی درست کند، تعداد زیادی از دانش آموزان این کار را کردند و من هم همه ی آنها را به دیوار کلاسم نصب کردم به جز یکی از این روزنامه دیواری ها را که به دلیل غلط های املای زیاد نصب نکردم. بعد از مدت ها پی بردم که این دانش آموز فعالیت قبلی خود در کلاس را ندارد و من نمی توانم رابطه ی قبلی ام را با این دانش آموز داشته باشم. بنابراین خواهش می کنم از تک تک کارهای دانش آموزان تان استفاده کنید)

چگونه با دانش آموزان خود ارتباط صحیح و کامل برقرار کنیم ؟

9- با دانش آموزان خود همدلی کنید. این کار باعث می شود که زمینه نفوذ در دانش آموز برایتان فراهم گردد و او را بهتر درک کنید و باعث افزایش میزان ارتباط میان شما بشود.

10- اگر دانش آموزتان کار اشتباهی انجام داده است او را مستقیماً مورد موعظه قرار ندهید. می توانید خود را مورد خطاب قرار دهید (به در بگویید دیوار بشنود)

11- در صورت امکان با دانش آموزانتان در غیر از ساعات درسی و بیرون از مدرسه نیز با آنها ارتباط داشته باشید با آنها بیرون بروید، اردو بروید و هر ساله تعدادی عکس یادگاری به صورت دسته جمعی بگیرید.

12- سعی کنید در ابتدای سال در مورد خاطرات سال قبل از دانش آموزانتان بپرسید تا بدانید چه ویژگی و خصوصیت معلم و کلاس سال قبل برای دانش آموز جذاب تر بوده و کدام یک نبوده.

13- خواهشاً در کلاس درس از مقررات خشک و بی روح که باعث خستگی دانش آموز می شود استفاده نکنید.

14- هیچ گاه، هیچ زمانی، هیچ وقتی از تنبیه بدنی در کلاس درس استفاده نکنید که علاوه بر عواقب بدش برای خود شما باعث دوری دانش آموز از درس و کلاس و مدرسه و معلم می شود.

15- همیشه با لبخند وارد مدرسه و کلاس بشوید با لبخند در مدرسه و کلاس بمانید و با لبخند مدرسه و کلاس را ترک کنید.