سرای دانش

همه‌ی اطلاعات ضروری برای آزمون 29 فروردین 99

( 20پاسخ به 20 سوال )

زمان شروع آزمون : 8 صبح برای همه ی گروه ها زمان پایان آزمون اصلی : 2بعدازظهر ( ساعت 14)

 

1- چرا زمان شروع آزمون تغییر کرده است ؟

ساعت 8 زمان مناسب تری برای شروع آزمون است . در آزمون های گذشته که زمان شروع آزمون را ساعت 7 در نظر گرفته بودیم . می خواستیم بار روی سایت به ویژه حجم ورودی های ناگهانی را کنترل کنیم و با مشکل سرور مواجه نشویم . خوشبختانه در چهار آزمون گذشته از 9 اسفند تا 15 فروردین توزیع بار بر روی سایت متعادل بود . از سوی دیگر اکثریت دانش آموزان پس از ساعت 8 آزمون را شروع کردند . در ظاهر به نظر می رسید که زمان آزمون زیاد است اما واقعا زمان زیاد نبود.زیرا خیلی ها دیرتر شروع می کردند .

 

2- آیا دفترچه ی کاغذی آزمون 29 فروردین را می توانیم دریافت کنیم ؟ چه زمانی ؟ 

آیا دفترچه ی آزمون های گذشته را می توانیم دریافت کنیم ؟ دفترچه ی آزمون های 9 اسفند و23 اسفند و 7فروردین و 15 فروردین در دفتر همه ی نمایندگی ها موجود است و قبل از هر آزمون برایشان ارسال شده است. در آزمون 29 فروردین به علت ممنوعیت حمل ونقل بین استانی ، دفترچه ها قبل از عادی شدن وضع و مجاز شدن حمل و نقل بین استانی برای نمایندگی ها ارسال نمی شود . اما چاپ می شود و پس از مجاز شدن باربری بین استان ها ارسال می شود.

 

3- من به اینترنت یا گوشی هوشمند دسترسی ندارم چگونه می توانم برای آزمون29 فروردین دفترچه ی کاغذی دریافت کنم؟ چگونه می توانم آزمون بدهم و کارنامه بگیرم؟ 

شما لطفا و حتما با مرکز پاسخگویی نمایندگی شهرتان یا پشتیبان خودتان تماس بگیرید تا اگر در نمایندگی شهرشما راهکاری داشتند به شما اعلام کنند .دفترچه های چاپ شده از تهران در هفته ی آینده برای نمایندگی ها ارسال می شود. .

 

4- آیا زمان آزمون نسبت به آزمون های حضوری زیاد نیست؟ آیا زمان آزمون با توجه به افزایش یک دفترچه به آزمون ، کم نیست ؟ زمان آزمون نه زیاد است نه کم .

زمان آزمون زیاد نیست زیرا امتحان دادن به صورت آنلاین دشوارتر از آزمون کاغذی است . دانش آموزان زیادی هستند که با گوشی موبایل آزمون می دهند .بعضی از دانش آموزان برای تمرکز طولانی مدت روی مانیتور به ویژه در درس های فرمول دارخسته می شوند . در بعضی مناطق قطع و وصل اینترنت و کندی اینترنت مشکل ایجاد می کند . بنابراین ضروری است که زمان آزمون نسبت به آزمون حضوری مقداری بیشتر باشد تا مشکلات بالا برای دانش آموزان جبران شود . توجه کنید که شرایط برای همه ی دانش آموزان یکسان است بنابراین اولا امتیازی داده نمی شود ثانیا اگر هم امتیازی از لحاظ وقت داده شود برای همه است

وقت زیاد نیست : زیرا در مقایسه با آزمون های قبل زمان آزمون نیم ساعت اضافه شده است . قبلا هفت تا دوازده ونیم بود و اکنون هشت تا دو یعنی نیم ساعت بیشتر از آزمون 15 فروردین . توجه کنید ! نسبت به زمان تعیین شده روی دفترچه ( برای پایه های مختلف) بین یک تا دو ساعت وقت بیشتری دارید تا گزینه ها را وارد کنید . وقت کم نیست : زیرا درست است که یک دفترچه اضافه شده است اما زمان آزمون که برروی دفترچه نوشته شده ، چهارساعت و ده دقیقه است ( مشابه کنکور) اما شما شش ساعت زمان دارید ( از 8تا 2) و می توانید هر موقع خسته شدید و اگر با مشکل اینترنت یا مشکلات ثبت گزینه ها یا خستگی مواجه شدید چند دقیقه ای استراحت کنید و دوباره به کارتان ادامه دهید .پس زمان آزمون مناسب است نه زیاد است نه کم

 

5- آیا پاسخ گویی به دفترچه ی مشترک ( دفترچه ی اول ) اجباری است ؟ 

 بله اجباری است .همه ی دانش آموزان باید به سوال های دفترچه ی اول که همان دفترچه ی مشترک است ، پاسخ بدهند . رتبه ، تراز و کارنامه ی اصلی آزمون مربوط به همین دفترچه ی مشترک است .

 

6- اگر در دفترچه ی غیرمشترک فقط به یک درس پاسخ دهیم چه اتفاقی می افتد ؟

دقیقا مثل دفترچه ی اول است .یعنی برای درس هایی که پاسخ داده باشید ، رتبه و تراز می گیرید .برای درس هایی که پاسخ نداده باشید ، درصد صفر منظور می شود . در این صورت فقط به درصد، تراز و رتبه ی درس هایی که پاسخ داده اید توجه کنید و به رتبه و تراز کل دفترچه کار نداشته باشید.

 

7 - اگر هنگام آزمون مشکل داشتیم چگونه مشکل را برطرف کنیم؟ با سه روش می توانید مشکل خود را مطرح کنید .

روش اول : از طریق اپ کانون مشکل خود را مطرح کنید 

روش دوم : با مسئول پاسخگویی در نمایندگی خود تماس بگیرید و مشکل را مطرح کنید 

روش سوم : در کامنت های سایت از طریق صفحه ی شخصی پیام بگذارید با نام و مشخصات خودتان . در غیر این صورت نمی توانیم مشکل شما را برطرف کنیم.

 

8- آیا برای دفترچه ی غیرمشترک تراز و رتبه صادر می شود ؟

 بله برای دفترچه ی دوم تراز و رتبه ی کل هم صادر می شود .

 

9- آیا تراز کل برای مجموع هر دو دفترچه صادر خواهد شد ؟

 بله.اما این رتبه و تراز فقط برای کسانی خواهد بود که به هر دو دفترچه پاسخ داده باشند .

 

10- اگر دانش آموز تا ساعت 2 بعدازظهر به دفترچه ی غیرمشترک پاسخ ندهد آیا فرصت جبران دارد ؟

بله . می تواند بعدا پاسخ دهد و برای دفترچه ی دوم کارنامه و تراز معادل بگیرد.

 

11- تراز و رتبه ی معادل چه فرقی با تراز اصلی ( پردازش اول ) دارد ؟

تنها فرق در این است که تراز معادل مشخص می کند دانش آموز در نوبت اول امتحان نداده و پس از انتشار کلید و پاسخنامه ی تشریحی امتحان داده است . بنابراین خود او می داند که آیا جواب ها را دیده یا ندیده. رتبه و تراز معادل نه کمتر از پردازش اول است نه بیشتر . بلکه تراز و رتبه ی کسانی که پس از ساعت 2 پاسخ می دهند با دانش آموزانی که در نوبت اول امتحان داده اند شبیه سازی و معادل سازی می شود .

 

12- آیا وقتی گروه های بعدی امتحان می دهند تراز و رتبه ی گروه اصلی تغییر می کند ؟

خیر تغییر نمی کند . همه ی گروه های بعدی با گروه اصلی شبیه سازی و معادل سازی می شوند.

 

13- کلید آزمون و پاسخنامه ی تشریحی در چه زمانی منتشر می شود ؟ 

در ساعت 4 بعدازظهر.در آزمون های گذشته پایان آزمون ساعت دوازده و نیم بود و کلید و پاسخنامه در آن آزمون ها ، ساعت سه بعداز ظهر منتشر می شد. در آزمون 29 فروردین، پایان آزمون ساعت دو بعد از ظهر است و زمان انتشار پاسخنامه پس از ساعت 4 بعدازظهر.

 

14- کارنامه در چه ساعتی صادر می شود ؟ 

از ساعت 4 بعدازظهر منتظر دریافت کارنامه باشید .

 

15- آیا ممکن است زودتر از ساعت 4 کارنامه دریافت کنیم ؟

کارنامه ی پیامکی و کارنامه ی دهکی روی اپ ممکن است زودتر از کارنامه ی اصلی منتشر شوند . مثل آزمون های گذشته وقتی کارنامه ی دهکی روی اپ بارگذاری شد. در سایت کانون به اطلاع شما می رسد.

 

16- در صورتی که کارنامه را به موقع نگیریم یا کارنامه مان اشتباه باشد چگونه اطلاع دهیم ؟

می توانید به 4 روش مشکل خود را مطرح کنید : از طریق صفحه ی شخصی ( در قسمت شکایات کارنامه ) از طریق اپ از طریق تماس با مسئول پاسخگویی در نمایندگی شهر خودتان از طریق کامنت گذاری در سایت با مشخصات خودتان

 

17- در روزجمعه چه اطلاعات دیگری درباره ی آزمون ارائه می شود ؟

جدول تبدیل تراز آزمون غیرحضوری به آزمون حضوری جدول میانگین و انحراف معیار همه ی درس ها برای محاسبه تراز توسط خود دانش آموزان و پشتیبانان و تشخیص سطح دشواری آزمون حداکثر تراز هر درس و تعداد دانش آموزانی که هر درس را 100زده اند آمار و جدول رتبه های برتر آزمون های حضوری که در آزمون 29 فروردین شرکت کرده اند بدون ذکر رتبه اشتباهات متداول و دام های آموزشی هر درس

 

18- آیا بعدا هم می توانیم آزمون بدهیم ؟ اگر بعدا امتحان بدهیم کی کارنامه می گیریم ؟

 توصیه می کنیم این کار را نکنید و همراه گروه اصلی امتحان بدهید . اما اگر پس از ساعت 2 و قبل از ساعت 5 بعداز ظهر جمعه ، آزمون را به پایان برسانید کارنامه و رتبه و تراز ومعادل را در ساعت 7 بعدازظهر دریافت می کنید اگر بین 5 تا 7 بعدازظهر آزمون را تمام کنید ، کارنامه تان را درساعت 9 شب دریافت می کنید اگر پس از ساعت 7 بعدازظهر آزمون را به پایان برسانید ، ساعت 11 روزشنبه کارنامه را دریافت خواهید کرد . در روزهای شنبه و یکشنبه و دوشنبه ، کارنامه در ساعت های 11و 4 بعدازظهر و 9 شب صادر می شود . یعنی هر روز در سه نوبت برای کسانی که تازه آزمون می دهند کارنامه صادر می شود . دقت کنید برای این که به هریک از پردازش های کارنامه ها برسید باید 2 ساعت قبل از 11 و 4 و 9 آزمون را تمام کنید . هر پردازش کارنامه دو ساعت زمان می برد.

 

19- ایا دفترچه ی غیرمشترک را می توانم بعدا پاسخ دهم و کارنامه بگیرم ؟

 بله در روزهای جمعه و شنبه ، یکشنبه و دوشنبه می توانید به صفحه ی شخصی خود درسایت کانون بروید و دفترچه ی غیرمشترک را انتخاب کنید و اگر قبلا امتحان نداده اید مجاز هستید که یک بار پاسخ دهید . البته در این صورت کارنامه ی معادل خواهید گرفت . اگر خواستید پس از روز دوشنبه دفترچه ی غیر مشترک را پاسخ دهید باید درصفحه ی شخصی " آزمون روزانه آنلاین" را انتخاب کنید .

 

20- آزمون روزانه ی آنلاین چیست ؟ 

آزمون روزانه ی آنلاین یک امکان جدید در سایت کانون است . پس از روز دوشنبه همه ی دانش آموزان کانون در همه ی پایه ها می توانند در صفحه ی شخصی به قسمت آزمون های روزانه ( آنلاین ) مراجعه کنند و آزمون 29 فروردین را انتخاب کنند و یک بار دیگر آزمون بدهند( این آزمون به جز آزمون اصلی است که در روز جمعه داده اید ) و کارنامه ی دهکی و رتبه و تراز معادل دریافت کنند . هر دانش آموز فقط یک بار می تواند از این امکان استفاده کند . تصمیم داریم این امکان را برای تمام آزمون های قبلی امسال هم فراهم کنیم . این برنامه کمک موثری می کند تا در دوران جمع بندی آماده شوید و آموخته هایتان را با روش " بازیابی " جمع بندی و رفع اشکال کنید


منبع خبر: سایت کانون