سرای دانش

روز جهانی روانشناس و مشاور گرامی باد

9 اردیبهشت مصادف با 28 آوریل، هرساله به عنوان روز روانشناس و مشاور در سرتاسر جهان، مراسم هایی در راستای معرفی هرچه بهتر این شاخه از علم برگزار می شود.

9 اردیبهشت مصادف با 28 آوریل، هرساله به عنوان روز روانشناس و مشاور در سرتاسر جهان، مراسم هایی در راستای معرفی هرچه بهتر این شاخه از علم برگزار می شود. تاریخ روانشناسی به عنوان دانش مطالعهٔ رفتار و ذهن انسان به یونان باستان باز می‌گردد. شواهدی نیز بر مطالعهٔ این دانش توسط مصری‌های باستان وجود دارد. دانش روانشناسی تا سال 1879 بخشی از فلسفه انگاشته می‌شد تا زمانی که به عنوان دانشی مستقل در آلمان و آمریکا مورد مطالعه قرار گرفت.

روانشناسی چیست و چه تأثیری در زندگی انسان دارد؟

روانشناسی علم مطالعه رفتار و ذهن انسان است. مباحثی مانند زبان بدن، مهارت‌های ارتباطی، مهارت اعتماد به نفس، مهارت‌های ابراز وجود و بسیاری از این موارد جزو چهارچوب اساسی مورد بحث در علم روانشناسی هستند.

تسط به زبان بدن یا Body language یکی از بهترین راهکارها در روانشناسی است. به این معنی که از حرکات و رفتار فرد می‌توان فهمید چه در ذهن شخص می‌گذرد. همچنین تسلط به مهارت‌های ارتباطی تاثیر بسیار بالایی در کسب و جذب نظرات مثبت نسبت به خود دارد. با دانستن مهارت های ارتباطی بواسطه علم روانشناسی می توانیم در یک موقعیت و جایگاه مناسب قرار بگیریم.

روز جهانی روانشناس و مشاور گرامی باد

تأثیر روانشناسی در زندگی افراد:

همه ما به دنبال داشتن یک زندگی بهتر با ایده آل‌های خود هستیم. عواملی مانند شادی، خوشبختی و رضایت از زندگی، موفقیت ، سلامت روحی و روانی، ثروت مالی، جایگاه اجتماعی مناسب و مانند اینها از جمله مواردی هستند که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. علم روانشناسی موثرترین ابزار برای رسیدن به اهداف تعیین شده است. برای مثال در مصاحبه حضوری استخدامی، اگر علم روانشناسی بدانید می توانید در آنجا استخدام شوید حتی اگر علم و تخصص کافی در آن حوزه را نداشته باشید! نحوه برخورد، نحوه نشستن، نحوه لباس پوشیدن، نحوه صحبت کردن، نوع نگاه و ده ها مورد دیگر در جلب نظر دیگران نقش تعیین کننده‌ای دارند.

روز جهانی روانشناس و مشاور گرامی باد

روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

روانشناسی نیز مانند بسیاری از رشته‌های دانشگاهی دیگر بصورت آکادمیک آموخته می‌شود. یک روانشناس خوب روانشناسی است که بتواند مباحث تئوری را به عمل و کاربرد تبدیل کند. روانشناس به خوبی می‌داند که تیپ‌های شخصیتی بسیاری وجود دارد و باید رفتار متناسب با همان تیپ شخصیتی در هنگام ارتباط بکار گرفته شود. روانشناس با تکیه بر دانش و تجربه خود می تواند با افراد مختلف وارد ارتباط شده و تا حد مورد نیاز آنها را بشناسد. بر اساس همین اطلاعات که از شناخت شخص بدست می‌آید می‌توان راهکار مناسب را برای مشاوره ، روانکاوی و بهبود وضعیت مراجعه کننده اتخاد کرد.

درمان مشکلات روحی و روانی با روانشناسی:

روانشناس باید امین و رازدار مراجعه کننده باشد. بیان این موضوع به مراجعه کننده موجب فراهم شدن بستر اعتماد و اطمینان شده و باعث می شود مراجعه کننده اطلاعات کاملی در مورد خود و مشکلی که برای آن پیش آمده به روانشناس ارائه کند. این اطلاعات به همراه بررسی های تخصصی که شاید خود شخص مراجعه کننده نیز از آنها بی اطلاع باشد به روانشناس کمک خواهد کرد که مشکل را پیدا کند. پس از پیدا شدن مشکل نوبت به این مرحله می رسد که شخص باید بپذیرد این مشکل را دارد و باید آنرا درمان کرد. مجددا لازم به ذکر است که روش و الگوی درمان برای همه یکسان نیست و موارد بسیاری در تعیین روش درمان دخیل هستند.

روانشناسی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است!

راهکاری که روانشناس به مراجعه کننده می‌دهد می‌تواند مسیر زندگی آن شخص را به کلی تحت تاثیر خود قرار دهد. در واقع روانشناس باید خود را در جایگاه مراجعه کننده قرار داده و به این فکر کند که آیا اگر خود من در این موقعیت بودم چه کاری انجام می‌دادم؟ روانشناس با پاسخ به این سوال است که می‌تواند راهنمایی مناسبی به شخص ارائه دهد. همچنین این موضوع بسیار مهم است که شخص مراجعه کننده ممکن است در لبه پرتگاه زندگی خود باشد و این حساسیت کار را بشدت بالا می‌برد. چون کلمه به کلمه سخنان روانشناس در روح و روان مراجعه کننده نفوذ کرده و قاعدتاً شخص آنرا ملاک تصمیم گیری های خود خواهد کرد.

🌸🌹🌸🌹🌸🌹🌸
اگر روانشناس نبودم....
اگر روانشناس نبودم شاید گلفروش میشدم.
از آن گلفروش هایی ک هر روز صبح به گل های خود سلام می‌کنند و شبها به آنها شب بخیر می‌گویند.
از آنهایی که با وسواس هر چه تمام تر گل‌های خود را می چینند...
اگر گلفروش می‌شدم مغازه‌ام را پر می‌کردم از اقاقی و لیلیوم های رنگی...
یا کسی چه می‌داند شاید عطرفروش می‌شدم...
کلکسیونی از عطرهای فرانسوی و اسپانیایی جمع آوری می‌کردم و ساعت‌ها در مورد آنها با مشتری حرف میزدم...
یا...نمی‌دانم شاید...
اما اکنون یک روانشناسم...
اتاق من پر است از ناگفته هایی که به سختی و با احتیاط بیان شدند...
پر است از شکستن بغض‌هایی که سال‌ها در برابر شکستن مقاومت کرده بودند...
خلوتم پر است از رازهایی که بنا بود هیچ وقت به زبان آورده نشوند...
سکوت اتاق من بارها شاهد رها کردن تمام دستاویزها و رسیدن به باور "توانستن ها" بوده است...
اطراف من پر است از نگاه های خیره و دنبال فرصت بودن ها...
پر از تردید بین گفتن یا نگفتن...
من روانشناسم...
روانشناس بودن انتخاب من است...
می‌دانید روانشناس بودن درد شیرینیست

تقدیم به زحمت کشان عرصۀ سلامت روان
🌸🌹🌸🌹🌸🌹🌸🌹